Pre deset godina, Fejsbuk je bio korisna društvena mreža pomoću koje smo mogli da ostanemo u kontaktu sa prijateljima, poznanicima i saradnicima na veoma jednostavan i zanimljiv način.
Vremenom smo u svoj Fejsbuk profil počeli da unosimo osećanja, aktivnosti, omiljene filmove i pesme, status veze, političke stavove i mnoge druge lične informacije, sve kako bismo ostali "povezani" sa ljudima i sve bez suzdržavanja u ime sopstvene bezbednosti. Posle čitave decenije neodgovorenih pitanja o tome kako Fejsbuk zarađuje pare i nerazumevanja o tome kako deljenje ličnih informacija na internetu može da bude opasno, veliki deo populacije i dalje nastavlja da koristi ovu društvenu mrežu. Mnogi to čine iz navike, samo na nekoliko minuta dnevno kako bi "proverili šta ima novo", dok neki čak i godinama prete da će ugasiti svoj profil. Svakako da postoje određene prednosti stvaranja profila na društvenim mrežama, ali pre nego što se ulogujete na Fejsbuk sledeći put, predstavljamo vam sedam razloga zbog kojih bi trebalo da isključite svoj profil na Fejsbuku ove godine.
1. Troši vam vreme
Istraživanja su pokazala da je prosečan korisnik koji provede 17 minuta dnevno na Fejsbuku i aktivan je poslednjih deset godina na ovoj društenoj mreži, potrošio celih 40 dana svog života prelistavajući, lajkujući i komentarišući statuse, slike, snimke i druge informacije. Razmlislite o tome koliko ste na dnevnom nivou prisutni na Fejsbuku i razmislite šta bi sve korisnije mogli da uradite sa svojim vremenom.
2. Koristi vas da prodaje stvari
U 2012. godini, Fejsbuk je manipulisao postovima na 689.000 naloga bez pristanka korisnika, kako bi utvrdili da li bi mogli da utiču na njihove emocije praveći nekoliko izmena na samim nalozima. Predstavnici Fejsbuka su uputili javno izvinjenje sa izjavom da nisu imali nameru nikoga da uznemire svojim postupcima.
3. Zatrpava vas reklamama
Ukoliko ste nekada davno hteli da kupite nešto preko interneta, Fejsbuk vas verovatno dan danas podseća na to, bez obzira na to da li vam ta stvar još uvek treba i da li ste je kupili ili ne.
4. Loš je za vaše zdravlje
Fejsbuk nije samo mesto na kome delite svoje aktivnosti, osećanja i doživljaje. Istraživanja su pokazala da on može nepovoljno da deluje na zdravlje, negativno utičući na imuni sistem, šemu spavanja i emotivno stanje, ograničavajući aktivnost mozga, i ubijajući kreativnost.
5. Ne poznajete svoje prijatelje
Odrasla osoba koja ima profil na Fejsbuku u proseku ima 338 prijatelja i verovatno ne prepoznaje ili ne zna više od 10% njih. Mnogi vaši prijatelji su se promenili toliko da ih više ne prepoznajete i često se pitate "ko je ovo". Vreme koje provedete održavajući kontakt sa ovim ljudima koji više nisu deo vašeg života možete mnogo bolje da utrošite družeći se sa svojim pravim prijateljima.
6. Ne brinete za svoju privatnost
To je svakako vaše pravo. Međutim, trebalo bi da imate u vidu da mi danas kreiramo internet budućnosti. Jedan od primera je činjenica da se mnogi sajtovi koji nisu Fejsbuk oslanjaju na to da vi imate Fejsbukov profil. Imajte u vidu da davanje dozvole za deljenje ličnih informacija može imati kako kratkoročne, tako i dugoročne posledice.
7. Sve što postavite nije važno
Veoma mali broj ljudi koji su vam prijatelji na Fejsbuku su zaista zainteresovani za to šta vi radite, sa kim ste, gde ste, šta jedete ili šta ste kupili. Oni koje to zaista i zanima su verovatno bili sa vama u tom trenutku. Pri tom sve ono što delite na Fejsbuku postoji zato što vi prosleđujete te informacije dalje, a vi ih delite jer one postoje.
Pročitajte još:SJAJNA VEST ZA TVITERAŠE: Ovo je aplikacija zbog koje nikad nećete dobiti otkazVikipedija tužila NSA zbog špijuniranja
Izvor: dnevno.rs