TEHERAN - Nakon, kako je sa obe strane potvrđeno, vidnog napretka u pregovorima između Irana i zapadnih zemalja predvođenih SAD-om, usledilo je zaoštravanje retorike, pre svega iz Kanade i američkog Kongresa, kao i povećanje vojnog prisustva NATO mornarice u blizini Iranske obale.
Premijer Kanade je na svečanosti u povodu Nouruza žestoko verbalno napao Iran i pozvao sve Irance koji se osećaju ugroženo u svojoj zemlji da dođu u Kanadu. Predstavnica za medije Ministarstva inostranih poslova Irana je istakla da je gest kanadskog premijera Stivena Harpera u kom poziva na slobodu samo njegov pokušaj da "kupi" glasačko telo iranske dijaspore u Kanadi pred izbore. Prema njenim rečima, Harper govori o slobodi Iranaca samo nekoliko dana nakon što je njegov stranački kolega pozvao Irance koji žive u Kanadi da se vrate u Iran. Otprilike u isto vreme, u SAD-u, je sve primetniji jaz u stavovima vezanim za spoljnu politiku, a pre svega onim koji se odnose na razna pitanja Bliskog Istoka, između predsednika Obame i njegovog kabineta i Kongresa. Američki Kongres je uputio otvoreno pismo Obami u kom se navodi da bi eventualni sporazum sa Iranom morao da bude odobren od strane ove zakonodavne institucije, što, sudeći prema činjenici da je pismo potpisalo 367 poslanika obe vladajuće partije, najverovatnije ne bi bio slučaj. Direktor CIA-e DŽon Brenan juče je pokušao da ublaži negodovanje velikog broja američkih političara i javnosti na sve bliži konačni dogovor sa Iranom, čime bi došlo do ukidanja sankcija ovoj zemlji. On je rekao da Amerika ima na raspolaganju više načina da spreči da Iran postane nuklearna sila. "Predsednik SAD Barak Obama je jasno stavio do znanja da ćemo sprečiti Iran da proizvede nuklearno oružje. I ako odluče da idu tim putem znaju da će to učiniti na sopstveni rizik", dodao je Brenan. On se osvrnuo i na mogućnost trke u naoružavanju u tom delu sveta, rekavši da su partneri u Perijskom zalivu, uključujući Saudijsku Arabiju, uvereni da SAD mogu biti garant regionalne bezbednosti, čime je donekle potvrdio sve očiglednije udaljavanje SAD-a i Izraela, kao dosadašnjeg glavnog partnera Amerike u tom regionu.
Pomorske vežbe u blizini Iranske obale
Uz podršku svojih saveznika u regionu, mornarica SAD-a je pokrenula oko 3.000 vojnika, kao i "vazdušne, kopnene, pomorske i jedinice za specijalne operacije" u Zalivu, sa kuvajtske obale u okviru vojnih vežbi pod nazivom "Orlovsko razrešenje" koje će trajati do kraja meseca. Cilj ovih vežbi, kako je navedeno, je poboljšanje brzine reakcije u slučaju izbijanja konflikta u reegionu.
Pročitajte još:
Izvor: Pravda / agencije