Ruska enklava Kalinjgrad predstavlja pravu anomaliju, kako u političkom tako i u geografskom smislu. Odvojen od Rusije i pozicioniran na Baltičkom moru, ovaj region je u potpunosti okružen državama koje su članice NATO pakta.
Prve komšije su Poljska i Litvanija, a da ne pričamo o tome što je bliži Berlinu i Pragu nego Sankt Peterburgu i Moskvi. Sve do 1945. godine, Kalinjgrad je bio poznat pod imenom Konigsberg, kao prestonica nekadašnje Istočne Pruske. Nakon pobede saveznika u 2. svetskom ratu, dobija ime po Mihailu Ivanoviču Kalinjinu, jednom od Staljinovih najistaknutijih poručnika. NJegov spomenik još uvek ponosno stoji u centru grada, a pored se nalazi i bista Vladimira Iliča Lenjina. Posle poraza nacističke Nemačke, SSSR je anektirao grad i okolinu. Ova oblast predstavljala je ključnu stratešku tačku, s obzirom da obuhvata baltičku luku od vitalnog značaja. Do tada pretežno nemački grad ubrzo je poprimio sva obeležja sovjetske kulture i tradicije, i za rekordno kratko vreme postao jedan od centara velike Rusije. Za vreme Hladnog rata, Kalinjgrad je predstavljao konstantnu pretnju i "nož pod grlom" skandinavskih i zemalja centralne Evrope, s obzirom na strahovitu količinu sovjetskog naoružanja pozicioniranog na toj teritoriji. Ova enklava i danas ima neprocenjiv geopolitički značaj za zvaničnu Moskvu i predsednika Putina, koji je Kalinjgrad označio kao jedan od tri "fronta militarizacije", prema novoj ruskoj vojnoj doktrini. Uzeći u obzir trenutnu napetost između Rusije i Zapada, Kalinjgrad bi ponovo, kao za vreme Hladnog rata, mogao da odigra značajnu ulogu u političkim igrama i natezanjima, i bude trn u oku zapadne Evrope, naročito Nemačke. Nakon raspada Sovjetskog Saveza, Kalinjgrad je postao jedan od ekonomski najdepresivnijih delova Rusije. Organizovani kriminal, prodaja narkotika i nagli porast obololeih od side postale su tri najveće pošasti ovog regiona. Rešenje kojem je Rusija pribegla pokazalo se kao sjajno. Kalinjgrad je postao zona slobodne trgovine, a zauzvrat je stanovnicima ovog grada omogućen slobodan ulaz u komšijske države, Litvaniju i Poljsku. Do 2007. godine, ekonomija je procvetala. Danas, iako i dalje pretežno ruski orijentisan, Kalinjgrad je pomalo potpao pod uticaj okolnih NATO zemalja. Pored svog neospornog strateškog značaja, Kalinjgrad se može pohvaliti i velikim kulturnim nasleđem. U ovom gradu nalazi se impozantna Kalinjgradska katedrala, pored koje je sahranjen Imanuel Kant, jedan od najvećih filozofa koje je svet video i dugogodišnji stanovnik ovog grada.
Pročitajte još:Zaharčenko pozvao Kolomojskog da proglasi „Dnjepropetrovsku Republiku”Evo kako je Počuča izgledao i šta je govorio dan pre hapšenja (VIDEO)
Izvor: Blic