Najnovije

Kad duša i misli stisnu - pazite se i opustite se!

Gotovo da nema osobe koja bar jednom nije pala pod uticaj prisilnih misli, koje ne možete lako ni da kontrolišete, niti da odagnate. One su uporne, nadiru protiv naše volje, i uzrokuju veliku napetost i nelagodnost. Mada pojava takvih misli ne znači da neko ima psihičkih problema, u nekim slučajevima one su uvod u duševnu bolest.
Molitvom protiv pomisli - "Optekoše me, opkoliše me, ali ih u ime Gospodnje razbih!" (Foto: healthyhavenblog.com)

Molitvom protiv pomisli - "Optekoše me, opkoliše me, ali ih u ime Gospodnje razbih!" (Foto: healthyhavenblog.com)

- Ovaj fenomen se ubraja u psihopatološke poremećaje funkcije mišljenja i to one gde je poremećen sadržaj, a ne oblik misli, što je karakteristično za duševne bolesti - pojašnjava za "Novosti" profesor dr Milutin Nenadović, neuropsihijatar. - Ovo je najbenigniji oblik poremećaja mišljenja po sadržaju i može da se javi i kod zdravih ljudi. Na primer, kada se odjednom zapitate da li ste isključili šporet ili peglu i tu misao ne možete da odbacite. Nametnuta misao je toliko intenzivna, da vi ne možete nikako da je odagnate ni racionalizujete. Kao posledica prisilnih misli, neke osobe preduzimaju kompulzivne radnje da bi se rešili napetosti koju takve ideje izazivaju. Neki pokušavaju da "uguše" opsesivne misli, ili da skrenu pažnju na nešto drugo, što obično ne daje dobre rezultate. Najbolji način za rešavanje prisilnih misli je razuveravanje, savetuje dr Nenadović. Ako su u pitanju svakodnevne brige, bolje je izgubiti vreme na proveru nego dozvoliti da takve misli ometaju dalje svakodnevne aktivnosti. Dobar način da se osoba oslobodi ovakvih misli je izgradnja svakodnevnih rituala koji pomažu da se strah smanji a ovakve misli neutrališu. Ako se radi o opsesivnim mislima koje kod osobe izazivaju strah da će zaista počiniti tu radnju, razuveravanje takođe pomaže da prihvati misao kao nerealnu. - Opsesivne misli ne zavise od naše volje, zato su izvor velike frustracije - dodaje dr Nenadović. - Jako je teško napraviti distinkciju dokle je to odraz svakodnevnih briga i problema, a gde počinje uvod u sumanute ideje. Prisilne misli su neretko uvod, u ozbiljnu bolest, najčešće iz kruga šizofrenih bolesti, i treba obratiti pažnju na neke znake upozorenja.
Pročitajte još:OGOLJENE: Evo zašto žene imaju fantaziju o „silovanju“!NEPODOBAN: Bregoviću zabranili da svira u Kijevu!?
Alarm kada treba potražiti pomoć lekara je - sadržaj prisilnih misli. Granica se povlači tamo kada se jave prisilne misli čiji sadržaj nije u skladu sa vrednostima i moralnim uverenjima osobe. Ako neko ima prisilne misli da mora da preskače svaki drugi stepenik, to ne utiče bitno na njegov život, ali ako neko ima samodestruktivne misli, ideje o seksualnim deliktima ili nasilne misli vezane za druge osobe, na primer da treba da naudi detetu, to je znak da mora ta osoba mora hitno da potraži pomoć psihijatra. Izvor: Večernje Novosti

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA