Susret jednog od najmoćnijih ljudi na planeti, ruskog predsednika Vladimira Putina sa Aleksisom Ciprasom, tek promovisanim premijerom najzaduženije evropske zemlje, po svemu bi trebalo da spada u kategoriju rutinskih diplomatskih akcija.
Umesto toga, Ciprasova poseta Moskvi poprimila je razmere globalnog događaja od posebnog geopolitičkog značaja. "Cipras okreće leđa Evropi", "Ugroženo evropsko jedinstvo", "U Kremlju se ruši evrozona", "Putin vraća grčke dugove", "Moskva kupuje luku Solun", "Cipras okreće leđa Merkelovoj"... neki su od naslova tekstova u kojima se "otkriva Ciprasova osveta EU". Kada se podvuče crta, ispostaviće se da su se ruska i grčka strana tokom ove "istorijske posete" dogovorile o unaprećenju saradnje u oblasti poljoprivrede, energetike, turizma i kulture. Navodno je u pozadini svega ćar od nekih stotinak miliona evra koje će "Gasprom" oprostiti Grcima na ime penala zbog smanjenog uvoza gasa u poslednje dve godine. Mnogo za Grčku, sitnica za Rusiju. Posle višegodišnjeg zatišja, jer prethodni premijer Samaras nije posetio Moskvu tokom svog mandata, a u međuvremenu je spoljnotrgovinska razmena opala za 40 odsto, uz drastičan pad posete ruskih turista, a sankcije EU Rusiji desetkovale su grčki agrar, jasno je da Ciprasova poseta Rusiji ima prvenstveno bilateralni karakter. Ali, Aleksis Cipras, šta god da radi, ostaje na "glavnom koloseku" i prvim stranama vodećih svetskih medija. Nekim čudom ispada da se oko "najvećeg svetskog dužnika" otimaju najmoćniji, a za pažnju kontroverznog premijera jedne male "problematične" zemlje, natežu se najuticajniji centri moći. Zaokupljeni teorijama zavere, ugledni analitičari zanemaruju jednostavan "ljudski momenat" da je Cipras na Crvenom trgu ostvario svoj tinejdžerski san. Kao mladi komunista maštao je da se jednog dana nađe "u centru svetske revolucije", a sada su ga sačekali predsednik i počasni stroj. Za tu priliku, mimo običaja, poveo je svoju nevenčanu ženu Peristeru Basijanu, sa kojom je u ranoj mladosti strasno delio svoja levičarska ubeđenja. Za one koji žele da pronađu tragove ironične simbolike verovatno ima značaja da je predsednik Putin svom grčkom gostu poklonio ikonu Svetog Nikole i Svetog Spiridona, koja je tokom nemačke okupacije iz manastira u okolini Patre pridružena konfiskovanom blagu Rajha. Ruska država je ikonu otkupila kako bi je vratila Grčkoj.
Atina uplatila 459 miliona
Grčka je uplatila tranšu duga MMF u iznosu od 459 miliona evra, izjavio je neimenovani zvaničnik iz grčkog ministarstva finansija. Zajedno sa Evropskom komisijom i Evropskom centralnom bankom, MMF je 2010. godine učestvovao u programu pomoći za Grčku, ukupne vrednosti 240 milijardi evra, sa ciljem da se spreči bankrot u toj zemlji i njen izlazak iz evrozone.
Opomene iz EU
Evrozona je u četvrtak saopštila da je Grčkoj preostalo još samo šest radnih dana da dostavi poboljšanu listu reformi za postizanje dogovora o novom paketu pomoći. "Ako uračunate vikende i pravoslavni Uskrs, preostalo je samo još šest dana", izjavio je jedan neimenovani evropski zvaničnik. EU i MMF poručuju da Grčka ostaje bez pristupa sredstvima koja su preostala u okviru paketa pomoći.
Pročitajte još:„Desni sektor“ bacio državnog službenika u kontejner (VIDEO)LAZANSKI: Šta će Saudijskoj Arabiji oružje iz Srbije
Izvor: Večernje novosti