Najnovije

MUNJEVITI KRAH: Uhapšen čovek koji je u jednom trenutku "vladao celim svetom"

Pre pet godina vrednost akcija kompanije "Dau džons" su se za samo nekoliko minuta strmoglavile za gotovo 600 bodova, što je najviše u istoriji Vol Strita. Za taj kolaps, popularno nazvan "munjeviti krah", ovih dana je priveden jedan od krivaca, koji je na tome zaradio milione dolara.
Foto: dowjones.com

Foto: dowjones.com

Pre pet godina Vol Strit je doživeo 15-minutni kolaps koji je uzdrmao najveća svetska tržišta i podstakao ulagače da se zapitaju kako jedan vitalni deo globalnog finansijskog sistema može tako lako biti "bačen na kolena". Najveći deo krivice pripisan jednom čoveku Američki državni tužioci ove nedelje su saopštili da bi se najveći deo krivice za taj događaj mogao pripisati Navinderu Singu Saraou, 36-ogodišnjem trgovcu koji je bez straha od odogovrnosti manipulisao tržištima iz svoje kuće u predgrađu Londona, gde je u utorak i uhapšen. Međutim, vest o njegovom hapšenju je samo obnovila zabrinutost i ponovo navela investitore da se zapitaju - kako je pojedinac mogao da ima toliki uticaj na svetska finansijska tržišta. Ceo slučaj je doveo u pitanje automatizovane sisteme kompleksnih finansijskih tržišta preko kojih brojne kompanije trguju i zarađuju milione u deliću sekude. Za ovaj slučaj vlastima je trebalo pet godina da uđu u trag neodovornom trgovcu koji je dolijao tek kada ga je ocinkario doušnik, koji će za tu uslugu biti nagrađen sa nekoliko miliona dolara. Sarao je optužen za davanje i povlačenje na hiljade naloga, od kojih svaki vredi nekoliko desetina miliona dolara, kroz stotine trgovinskih dana i to u pokušaju da smanji cenu u terminskim ugovorima koji se oslanjaju na vrednost američkog indeksa berze "Standard & Poor’s 500". Nakon što bi oborio cene, Sarao bi kupio ugovor i ostvario zaradu, navodi se u krivičnoj prijavi. Dan kolapsa Na dan kada se kolaps dogodio, 6. maja 2010. godine, tužioci su utvrdili da je Sarao velike transakcije obavio za samo nekoliko sati, zbog čega je tržište postalo ranjivo u trenutku kada je drugi veliki trgovinski nalog stigao od ulagača iz SAD-a. U ranim poslepodnevnim satima tog dana, pad cena terminskih ugovora se pomoću "domino efekta" proširio na ostala tržišta. Uskoro, indeks "Dow Jones", koji predstavlja 30 najvećih američkih kompanija, bio je u virtualnom slobodnom padu, u kojem je za samo nekoliko minuta izgubio gotovo 600 bodova. Posledice Iako su glavni indeksi ubrzo vratili većinu gubitka, ovaj događaj se smatra glavnim krivce što su obični Amerikanci, koji su svoju ušteđevinu ulagali u deonice, izubili poverenje u ovaj sistem. Advokati američke Komisije za trgovanje robnim terminskim ugovorima (CFTC), koja nadzire tržište, kažu da se krivica za kolaps ne može svaliti samo na jednog čoveka, ali i neosporavaju činjenicu da je Sarao imao najveći udeo u tome. Prema izveštaju tužioca, Sarao je zaradio 40 miliona dolara trgujući istim terminskim ugovorima u periodu od četiri godine.
Pročitajte još:Hoće li biti rata?SEĆATE LI SE SRPSKOG DEČAKA KOJI JE 1995. VOZIO TRAKTOR BEŽEĆI OD OLUJE? Ovo je njegova tragična sudbina!
Izvor: Blic

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA