BEOGRAD- Zalažem da se Srbiji što pre otvori neko pregovaračko poglavlje da se ne bi desila Makedonija.
Da li je slučajnost to što je premijer Aleksandar Vučić imao dva sastanka sa predstavnicima nevladinih organizacija prozapadne orijentacije i prilično iznenadan susret sa zaštitnikom građana Sašom Jankovićem u nedelji pred jučerašnji skup „Prijatelji Srbije” u Briselu, današnji boravak u Berlinu i uoči posete Vašingtonu 1. juna? Jelena Milić, direktorka Centra za evroatlantske studije (CEAS), koja je bila na sastanku sa Vučićem u četvrtak, u to ne veruje. Odgovarajući na pitanje da li su predstavnici civilnog društva dali neki doprinos jučerašnjem sastanku u Briselu, ona kaže: – Verujem da je jedan od povoda za naš susret bio i to što je sada premijeru, a pre svega vladi, verovatno potrebno da pred licem zapadne međunarodne zajednice (dakle, to se odnosi i na predstojeći put u SAD) pokaže da postoji jedan širi dijalog u društvu i da se situacija koja je od prošle godine pogoršana stanjem u medijima i odnosom prema nezavisnim institucijama, pre svega prema ombudsmanu, donekle popravlja. Ali, niti je civilno društvo od juče niti je zapadna međunarodna zajednica od juče. Kako ističe u razgovoru za „Politiku”, CEAS se zalaže da se Srbiji što pre otvori neko pregovaračko poglavlje „da se ne bi desila Makedonija” i to je jedan od razloga što je otišla da čuje šta se dešava i koji su planovi vlade. – I nije mi uopšte žao. Ako će to sada malo da doprinese relaksaciji odnosa Srbije sa Zapadom, možda preko leta, kada se bude donosila odluka oko toga šta će sve da bude u poglavlju 35, onda mislim da je to pametan potez. Sad je na nama da vidimo da li ćemo to uspeti kasnije da institucionalizujemo i da iskoristimo to što nam je u interesu ili nećemo. Dakle, jedan susret ne može da bude nikakva vrsta prekretnice, ali bolje ikad nego nikad. Ključni efekat ovog skupa bi morao da bude da sada oni koji su bočni promotori Vučićeve alternativne politike i načina vladanja prestanu da demonizuju civilno društvo, što je bio slučaj do sada. Ako se to ne desi, onda je zaista ovo bio jedan pokušaj ikebanizacije i ono što se kaže „branding by association” zbog susreta u Briselu i zbog puta u Ameriku. To će se vrlo brzo i vrlo lako videti.
Jeste li to rekli Vučiću na sastanku? Jesam, taj deo sam ja rekla.
A je li on vama objasnio zašto vas u stvari zove na sastanak? Nije bio konkretan. Dao je jedan vrlo, rekla bih, iskren pregled aktuelnog društveno-političkog stanja u Srbiji, s kojim bih se ja 70 odsto složila, ali i vrlo zanimljiv pregled toga šta se dešava u regionu. I ako je suditi po njegovoj retorici s tog skupa – ja mislim da je ta retorika vrlo dobra. Posvećenost i Briselskom sporazumu i regionalnoj stabilnosti i širokom društvenom dijalogu koji je definitivno potreban. I, naravno, posvećenost jačanju demokratskih institucija.
Da li mislite da je Vučić uvideo da ne može sam da gura svoju evropsku politiku i da mu treba vaša pomoć? Da li vam je to možda i rekao? On to nije eksplicitno rekao, ali mislim da se to nekako implicitno i podrazumevalo. Ja odavno tvrdim da on veću podršku za svoje evropske ideje ima van vlade nego u samoj vladi. U vladi, u svom užem političkom okruženju, već duže vreme, čini mi se, ima veće probleme da ih ubedi u ono što radi, što pokušava sa EU. Smatram i da je jedna od posledica toga bila i ovaj slučaj sa ombudsmanom što – i to sam mu takođe rekla – nije samo odnos prema jednoj nezavisnoj instituciji već i slika stanja u sistemu bezbednosti. To je bio vrlo opasan i alarmantan indikator, koji nikako nije prijatan u očima međunarodne zajednice, koja i sama vidi da treba Srbiju gurnuti unapred, ali takođe vidi da postoje ogromne „rupe” i razlozi zašto to možda i ne treba učiniti.
Pročitajte još:Vučić: Činimo sve da ostanemo na putu ka EU; U srbiji potpuna medijska slobodaDačić: U EU postoji konsenzus o otvaranju poglavlja
A šta vam je rekao na to? Nije bio konkretan u odgovorima. Osim tog uvodnog dela, više je bio raspoložen da sluša, što je takođe vrlo legitimno i što je prijatno iznenađenje.
Sa sastanka je u jedan medij „procurilo” da se žalio da mu podmeću klipove u točkove na tom evropskom putu, konkretno da to čini predsednik Nikolić? Je li to tačno? Ne, tako eksplicitno ništa od toga nije rečeno, ali da nije jednostavno i da mu je situacija komplikovana i da se plaši da može da izgubi podršku javnosti i da je svestan, u stvari, procenta podrške evropskim integracijama – to da. Tu je bio otvoren i to je, po mom mišljenju legitiman stav. Eksplicitno, dakle, on ništa tako nije rekao, ali atmosfera sastanka je bila takva da oni koji zaista žele da Srbiju vide na putu ka EU, bez obzira sa koje su strane institucionalno, ideološki, moraju jače i konkretnije da sarađuju. Ja sam to tako shvatila i to prihvatam. Izvor: Politika