NOVI SAD - Štab za vanredne situacije Novog Sada proglasio je danas redovnu odbranu od poplave na teritoriji celog grada i vanrednu na teritoriji mesnih zajednica Kovilj, Klisa, Slana Bara i Vidovdansko naselje.
Gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević rekao je da grad danas normalno funkcioniše, a da su najveći problemi trenutno na Klisi, Vidovdanskom naselju i u naselju zvanom Bangladeš, gde su odvodni kanali začepljeni i voda je prodrla u dvorište i podrume kuća.
"Na teritoriji Kovilja juče je palo 142 litra kiše po metru kvadratnom, u Futogu nešto više od 100 litara, a na celoj teritoriji grada između 80 i 90 litara za osam sati, što su ogromne količine", izneo je podatke RHMZ Vučević na vanrednoj konferenciji za novinare održanoj nakon sednice Štaba.
On je dodao da je prosečna količina padavina u maju, u Novom Sadu, 60 litara po kvadratnom metru, ali za ceo mesec. Vučević je rekao da u Futogu, iako je bilo dosta problema, neće biti proglašena vanredna odbrana od poplava, objašnjavajući da je razlika između redovne i vanredne odbrane u tome što se skraćuje proces dejstvovanja, odnosno, administrativnih postupaka i brže se reaguje na terenu. "Sve ekipe gradskih preduzeća noćas su radile maksimalno, a tako će biti i narednih dana", rekao je novosadski gradonačelnik i dodao da je otvoren i dežurni telefon koji će biti u funkciji 24 sata ( 021/480-7758, 021/480-7789) na koji će građani moći da se jave i zatraže pomoć. On je istakao i da je u Kovilju obezbeđen privremeni smeštaj ukoliko bude potrebe. Vučević je istakao i da se tek sada vidi koliki je rezultat postignut čišćenjem Fruskogorskih kanala jer sremska strana grada, koja je prethodnih godina redovno bila plavljena, ove godine je prošla bez većih problema. Na sednici Štaba doneta je odluka i da se krene u procenu štete, a građevinske inspekcije su već na terenu. Vučević je ukazao i na neodgovorno ponašanje pojedinih građana koji su svoje septičke jame priključivali na atmosferske kanale ili su ih zatrpavali čime su ugrožavali njihovu funkciju, što znači da je u pojedinim delovima grada bilo i subjektivne odgovornosti za stvaranje poplava. Zato su, dodao je on, građevinske inspekcije prilikom procene štete dobile nalog da utvrde da li ima i subjektivne odgovornosti, a grad će sa svoje strane učiniti sve da obezbedi sredstva za pomoć najugroženijima. "Prema prognozama RHMZ i naredna dva dana će biti kritična, ali se ne očekuju tako obilne padavine", rekao je Vučević, dodajući da su sve gradske službe u maksimalnoj pripravnosti i da će i narednih dana mehanizacija i ljudstvo biti na terenu.
Podrumi i dvorišta u Novom Sadu pod vodom Ulice u Novom Sadu, koje su nakon obilnih padavina i uličnih bujica bile poplavljene, od jutros su osposobljene za saobraćaj, rekao je rukovodilac Službe za spoljne odnose u JKP "Vodovod i kanalizacija" Novi Sad Davor Santrač i dodao da malo problema ima još samo u Veterniku i Futogu. Santrač je rekao Tanjugu da je kanalizacioni sistem u Novom Sadu bio u punoj funkciji, ali da u Veterniku i Futogu nije mogao da primi toliku količinu vode, pa ekipe još rade na ispumpavanju vode. "Svi kapaciteti u ljudstvu i mehanizaciji su angažovani i sada radimo i ono što nije naš primarni posao, odnosno pomažemo kako bi se omogućilo oticanje atmosferskih voda iz odvodnih kanalizacija i privatnih dvorišta na Klisi i u drugim delovima grada", rekao je on. Santrač je podsetio da je Novi Sad juče bio pod crvenim metero alarmom što mnogi previđaju i da je Republički hidrometeorološki zavod prognozirao padavine od 30 do 60 litara po kvadatnom metru. To su, po njegovim rečima, toliko obilne padavine da nijedan sistem u svetu ne bi mogao da ih prihvati u tako kratkom periodu. "Naše ekipe su bile angažovane tokom cele noći, a jutros oko četiri sata uspeli smo da učinimo prohodnim takozvane 'kade' u Kisačkoj, Temerinskoj i Industrijskoj ulici", rekao je Santrač. On je dodao da se trenutno radi na raščišćavanju slivnika. Odbacujući zamereke što slivnici ranije nisu očišćeni, Santrač je kazao da su kompletno svi slivnici u gradu bili čisti, ali da mnogi ne razumeju da kada ulična bujica krene da sa sobom nosi mulj i drugo smeće koje začepljava slivnike i onemogućava oticanje vode.
Pročitajte još:Srbija neće promeniti odnos prema RusijiOd Velike Srbije do veleizdaje
On je još jednom naglasio da je kanalizacioni sistem u Novom Sadu bio u punoj funkciji, da su sve pumpe radile maksimalnim kapacitetom, ali je ponovio da se nijedna kanalizaciona mreža ne projektuje tako da bi mogla da primi toliku količinu vode u tako kratkom vremenu kao što je juče bio slučaj u Novom Sadu. Sinoć oko 22 sata, situacija u gradu zbog obilne kiše se stabilizovala. Veće saobraćajnice bile su prohodne, ali za pojedine sugrađane noć se odužila, jer su morali da čiste vodu koja im je ušla u stanove. Tako je makar bio slučaj sa stanarima ulice Trg 27. marta broj 3, kojima je kanalizacija poplavila dvorište i kuće. Sa kantama i crevima u rukama, pokušavali su da očiste dvorište koje je kanalizacija potpuno poplavila. Voda im je ušla i u stanove, pokvasila kućne aparate, a poučeni dosadašnjim iskustvom, kažu da ih narednih dana očekuje i nesnosan smrad. "Cela kanalizaciona voda je vraćena u naše dvorište, ušla je u stanove, morali smo struju isključiti. Ima metar vode unutr", kaže Jovan Vasić. U novosadskom Vodovodu su nam rekli da oni nisu nadležni za crpljenje vode iz pojedinačnih objekata, već da se u tim slučajevima, stanari moraju obratiti vatrogascima ili Sektoru za vanredne situacije MUP-a Srbije. Izvor: RTV, Tanjug