Vojislav Šešelj bi do eventualnog izručenja Haškom tribunalu mogao da bude u kućnom pritvoru, a država će za to vreme pokušati da zbog teško narušenog zdravlja optuženika, odloži njegov put u Sheveningen.
To je moguć redosled poteza posle iznenadne odluke Žalbenog veća Tribunala da zahteva od srpske vlade hapšenje i izručenje lidera radikala (rok istekao juče). Država će se prema optuženiku odnositi kao da prvi put ide u Hag. To znači da je neophodno da se sasluša u prethodnom postupku, kao i da mu se, eventualno, izrekne mera pritvora u Srbiji, dok se ne završi proces ekstradicije. Zbog bolesti i neophodne hemoterapije koju je počeo da prima, izvesnije je da će mu biti određena mera kućnog pritvora. Istovremeno, Vlada će obavestiti Tribunal o Šešeljevom teškom zdravstvenom stanju i zatražiće od njih zvanično obrazloženje - šta se to promenilo pa je optuženik naprasno ozdravio otkako su ga pustili da čeka presudu sa slobode. Ipak, Žalbeno veće Tribunala koje traži hapšenje i izručenje, u dopisu Ministarstvu pravde Srbije navodi da Šešeljevo zdravstveno stanje ne može da spreči njegov povratak u ćeliju. Očekuje se da u narednim danima pravni zastupnici vođe SRS podnesu žalbu na odluku o izručenju, kojom bi takođe moglo da se dodatno "kupi vreme". Na pitanje šta će se dogoditi ukoliko se Šešelj u skorije vreme ne pojavi u Hagu, u informativnoj službi Tribunala je rečeno da "nemaju komentar": - Još uvek očekujemo odluku Žalbenog veća. Čim budemo imali nove informacije za javnost, odmah ćemo vam ih proslediti. Dok čeka da se ponovo odmrsi "haško klupko", Šešelj će se danas pojaviti u Višem sudu u Beogradu, na suđenju zameniku predsednika SRS Nemanji Šaroviću, zbog paljenja zastave SAD u novembru 2012. godine. Šešelj najavljuje pravnu borbu protiv izručenja, a ukoliko dođe do hapšenja ponavlja da će "morati da ga nose na aerodrom": - Boravkom 12 godina u pritvoru, bez prvostepene presude, ugroženo je moje pravo na suđenje u razumnom roku. Da nisam bio u pritvoru, da sam se branio sa slobode, opet je prekršeno to moje pravo. Ne planiram da svoju bolest iznosim kao argument u svoju korist jer se nigde ne osećam tako dobro kao u sudnici. Advokat Toma Fila smatra da bi država, dok je Šešelj u Srbiji, trebalo da izvrši diplomatski pritisak da se od izručenja odustane: - Bilo bi dobro da šef diplomatije Dačić i premijer Vučić prilikom poseta SAD pokušaju da izdejstvuju ostanak lidera radikala. Očekujem i da Šešelj uloži žalbu. Važno je da se kupi vreme dok država ne proba da promeni odluku. Ne isključujem i mogućnost da mu se za to vreme odredi kućni pritvor - pojasnio je čuveni advokat.
Bramerc kvari izveštaj
Nije isključeno da haški tužilac Serž Bramerc negativno intonira izveštaj o saradnji Srbije sa Tribunalom ukoliko Šešelj ne bude izručen u narednim danima. Ministar pravde Nikola Selaković obavestio je Bramerca, koji je juče završio posetu Beogradu, da je zahtev Žalbenog veća za povratak Šešelja u pritvorsku jedinicu, zvanično stigao u Ministarstvo pravde. Selaković je istakao da će Vlada Srbije postupiti u skladu sa domaćim zakonima i principima međunarodnog prava.
Pročitajte još:Babić: Za Šešelja važe Ustav i zakon SrbijeKo je zapravo „Ukrajinac“?
Izvor: Večernje novosti