BEOGRAD - Ne može se govoriti o rastu krajnje desnice u Srbiji, smatra politički analitičar Đorđe Vukadinović i navodi da se DSS, Dveri i SRS ne mogu kvalifikovati kao ekstremna desnica.
"Nije korektno kvalifikovati DSS kao ekstremnu desnicu, pa ni Dveri, pa čak ni SRS, bez obzira na neke istupe njihovog lidera. To ne odgovara pojmu ekstremne ili krajnje desnice", rekao je Vukadinović Tanjugu povodom istraživanja Ipsos Stratedžik marketinga koje je pokazalo rast podrške strankama desnice. Najveći skok, prema tom istraživanju, zabeležila je SRS, a pokret Dveri, koji je u koaliciji sa DSS, takođe bi bio iznad cenzusa sa 6,6 odsto. Što se tiče rejtinga tih stranka, Vukadinović kaže da tu nije reč o nekom enormnom rastu i skoku. "Ako je verovati tom istraživanju, ljudi su sastavili Dveri i DSS pa su dobili preko cenzusa što je prosto jedan zbir njihova dva rezultata, čak ne i njihova najbolja rezultata. Mislim da su oni pojedinačno oko četiri odsto", navodi Vukadinović, koji je urednik Nove srpske političke misli. Prema njegovim rečima, radikali jesu nešto "porasli" poslednjih meseci, ali to je trend koji se može pratiti od povratka lidera SRS Vojislava Šešelja iz Haga, i to je rast od dva do tri odsto "praktično ono što se otkinulo od SNS". "Mislim da je to jedna vrsta medijskog spinovanja pred posetu Vučića SAD, da se kaže kako u Srbiji raste desnica i to ekstremna desnica, kako jačaju neke opasne snage i da valjda, zbog toga, sada budu blaži prema aktuelnoj vladi i da vide da ta vlada nema alternativu jer su alternativa njoj samo neki zli, strašni, opasni populisti, desničari", rekao je Vukadinović.
Pročitajte još:Obradović: Građani u Dverima vide novu političku opcijuŠešelj hteo da kazni Šarovića!
On tvrdi da nema nikakve lavine, a pogotovo ne priče o ekstremnoj desnici koja se "sada valja ulicama i ruši sve pred sobom", navodeći da pad podrške građana prema EU nema veze sa rastom desnice, jer te stranke u zbiru nemaju više od 14, 15 procenata. "Na pad podrške prema EU nije uticalo nikakvo jačanja desnih stranaka jer su njihovi birači inače evropskeptici. Mislim da je pad podrške EU posledica pada entuzijazma upravo među biračima SNS", rekao je Vukadinović. Dodaje da se trend pada podrške prema EU može detektovati već nekoliko meseci i da je evroskeptika bilo više od 30 odsto, a da ih je sada gotovo 40 odsto, odnosno 37, 38 odsto. Izvor: Tanjug