PREŠEVO - Ministar odbrane Bratislav Gašić izjavio je danas da građani Srbije nemaju ražloga za brigu zbog povećanog broja migranata jer bezbednosne strukture maksimalno vode računa o svemu.
Gašić je rekao novinarima u Preševu da "sve bezbednosne strukture Srbije apsolutno garantuju bezbednost, pre svega, svim građanima Srbije a naravno i ljudima koji dolaze". - Nema razloga za bilo kakvu brigu ... maksimalno vodimo računa - rekao je Gašić podsetivši da je odlukom Vlade za ta pitanja zadužen poseban tim kojim rukovodi komandant Žandarmerije Goran Dragović. Gašić je sa ministrom za rad, zapošljavanje socijlna i boračka pitanja Aleksandrom Vulinom razgovarao sa migrantima, a obišao je i objekat koji se trenutno adaptira za privremeni prihvat i smeštaj tih ljudi. Migranti se u Prševu okupljaju uglavnom oko policijske stanice i na železničkoj stanici, a zahvaljući novom objektu moći će, na svom putu ka državma Evropske uniji da se odmore, dobiju medicinku pomoć. Vulin je objasnio novinarima da će biti formiran prolazni, odnosno privremeni Kolektivni centar kako bi ljudi, a posebno žene i deca mogle da dobiju medicinsku negu i odgovarajuće dokumente. - Tamo ima više nego dovoljno prostrora. Sređeno je dvorište, sve je okrečeno, dovedena je voda, struja u objekat koji osam godina nije bio u funkciji - rekao je on. Vulin, koji rukovodi vladinom radnom grupom za rešavanje problema migranata je najavio i da će Ministarstvo unutrašnjih poslova tu instalirani svoj informacioni isistem izrazivši očekivanje "da će najkasnije prekosutra migranati biti smešteni u tom objektu". Migranti koji dođu u Preševo uglavnom se okupljaju oko policijske stanice i na Železničkoj stanici i o njima brinu i lokalni Crveni krst i Komesarijat za izbeglice i migracije, ali i vojni lekari.
Pročitajte još:Nazemroaja: U Makedoniji i BiH ruše Evroazijski SavezNE ŽALIM ŠTO SU MI TRI SINA POGINULA ZA REPUBLIKU SRPSKU: Ispovest srpske majke hrabrost (VIDEO)
Odlukom Vlade Srbije Dragović rukovodi Združenim taktičkim štabom bezbednosnih snaga na prostoru Kopnene zone bezbednosti u čijem su sastavu pripadnici policije, Vojske Srbije i Bezbednosno-informativne agencije. Prvi migranti na graničnom prelazu Preševo koji su tražili azil registrovani su još 2009.godine, ali tada su to bili pojedinačni slučajevi. Izvor: Tanjug