Najnovije

Fijat beleži pad proizvodnje automobila - industrijska proizvodnja raste!

BEOGRAD - Proizvodnja Fijatove fabrike automobila u Kragujevcu u aprilu je za 22 odsto niža nego u istom mesecu prošle godine, izjavio je danas ekonomista Vladimir Vučković.
Evro (Foto: niffyluxcom)

Evro (Foto: niffyluxcom)

On je, na predstavljanju novog broja časopisa Makroekonomske analize i trendovi (MAT), naglasio da je od januara do aprila proizvodnja Fijata u našoj zemlji za 5,5 odsto niža u odnosu na isti period prošle godine. On je podsetio da je maksimalan nivo proizvodnje Fijata bio u 2013. ghodini, ali da je poslednjih meseci zabeležen stagnacija i pad. Prema njegovim rečima, usporen je rast robne razmene sa inostranstvom, a zabeležen je pad izvoza ali i uvoza. Vučković je naglasio da je u znatnom padu izvoz kapitalnih proizvoda kao što su automobili. Kada su u pitanje zarade u aprilu velikih promena nema, plate u privatnom sektoru su u porastu za 7,7 odsto u aprilu što kompezuje blagi pad zarada u javnom sektoru, istakao je on. Tempo rasta industrijske proizvodnje u aprilu je nastavljen a industrija je dostigla nivo koji je imala istog meseca prošle godine. Srbijagas koštao više nego prihod od solidarnog poreza Vučković je izjavio da je dobro što je formirana radna grupa koja bi trebalo da reši problem hemijskog kompleksa, jer je on povezan sa Srbijagasom koji je državu više koštao nego što je uspela da prihoduje od solidarnog poreza. Prema njegovim rečima, problemi vezani za hemijski kompleks,a pre svega za Srbijagas, imaju velikog uticaja i na javne finansije, pa je dobro što je vlada odlučila da taj problem reši. Prema njegovim rečima na firmama u hemijskom kompleksu na ruku ide i znatno povoljniji odnos zimeđu nabavnih i prodajnih cena njihovih proizvoda, što takođe može doprineti njihovom oporavku. On je mišljenja da će radna grupa, verovatno, pokušati da reši problem hemijskog kompleksa po ugledu na rešenje koje je pronađeno za Železaru, pa će se i u ovom slučaju tražiti novi menadžment. Vučković je na predstavljanju časopisa MAT naglasio da ne isključcuje mogućnost stečaja za neka od preduzeća iz tog kompleksa.
Pročitajte još:BEOGRADSKI PAKAO PROSTITUCIJE: Devojčice od 12 godina spavaju sa matorcima za nekoliko stotina dinara!Desnica ne slavi Vidovdan zajedno…
Vlada Srbije formirala je radnu grupu čiji je zadatak da predloži rešenja za status tri najveće kompanije hemijske industrije u zemlji, koje za zapošljavaju oko 3.000 radnika. Radna grupa će predložiti osnovne smernice za rešavanje statusa "Metanolsko sirćetnog kompleksa" Kikinda, "Azotare" Pančevo i "HIP Petrohemija" Pančevo. Za predsednika Radne grupe, vlada je imenovala ministra privrede Željka Sertića. Izvor: Tanjug

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA