Najnovije

Merkelova ovo traži od Vučića

Trajno rešenje odnosa Beograda i Prištine, kao i pristanak Srbije na slabljenje Republike Srpske biće dva osnovna zahteva Angele Merkel.
Vučić i Merkel (Foto: JuTjub skrinšot)

Vučić i Merkel (Foto: JuTjub skrinšot)

Konkretno, Nemačka traži da Srbija „u doglednoj budućnosti“ dopusti članstvo Kosova u Ujedinjenim nacijama, ali i da podrži ustavne reforme u Bosni i Hercegovini kojima bi se smanjio uticaj entiteta. Nemačka kancelarka dolazi u posetu Beogradu početkom jula i ove dve stavke su u vrhu onoga što će preneti državnom vrhu Srbije. Prema stavu Berlina, to što bi Srbija omogućila ulazak Kosova u UN ne bi značilo da je priznala jednostrano proglašenu nezavisnost. Sve bi bilo obavljeno po modelu „dve Nemačke“, iz doba hladnog rata do 1990, kada se istočna i zapadna Nemačka formalno-pravno nisu priznale, ali su obe bile u UN. Merkelova traži članstvo Kosova u UN jer je to jedini način da ono postane članica Saveta Evrope i OEBS, kao i Evropske unije. To bi ujedno značilo trajno rešenje kosovskog pitanja, koje već decenijama ugrožava nemački interes za stabilnim Balkanom. Drugi stalni izvor nestabilnosti u regionu je, smatraju Nemci, položaj Republike Srpske. Zbog toga će Merkelova tražiti da Srbija pristane na slabljenje RS, da se jasno ogradi od Milorada Dodika, da se suprotstavi njegovom referendumu za otcepljenje RS i da pristane na ustavne promene kojim bi ojačale centralne institucije u Sarajevu. Đorđe Vukadinović iz Nove srpske političke misli kaže da je „potpuno jasno“ da su Kosovo u UN i slaba Republika Srpska „dva zahteva Zapada koja će se pre ili kasnije pojaviti na stolu tokom naših pregovora za pristupanje EU“. - Videćemo da li će ovi zahtevi biti formalizovani sada, kao zahtev prilikom posete Merkelove, ili će to biti malo odloženo, ali da će se pojaviti na stolu nema sumnje. Kada je reč o članstvu Kosova u UN, po modelu dve Nemačke, to je bio predlog Volfganga Išingera još pre proglašenja nezavisnosti Kosova. Ograđivanje od Dodika su Nemci tražili još od Tadića, i to nije samo zahtev Nemačke, već i SAD. Posle primene Briselskog sporazum, Dodik je zasigurno prva sledeća tema - kaže Vukadinović. Angela Merkel bi u Beograd trebalo da stigne 7. jula, a sledeća dva dana provešće u Tirani i Sarajevu. Debakl sa Tadićem Angela Merkel je prošli put bila u Beogradu u avgustu 2011. godine. Domaćin joj je bio tadašnji predsednik Srbije Boris Tadić. Razgovori su se završili debaklom, a Merkelova je optužila Tadića za kršenje obećanja u vezi sa Kosovom. Smatra se da je Tadić tog dana izgubio svaku podršku Nemačke, koja se okrenula Nikoliću i Vučiću. Diplomatska ofanziva Tokom juna i jula Srbija će prolaziti kroz pravu diplomatsku ofanzivu. Premijer Vučić i ostali državni zvaničnici imali su i imaće susrete sa nekim od najvažnijih ljudi na svetu. Ključne teme svih razgovora biće odnosi Srbije sa EU i Rusijom, energetika i ekonomija.
Pročitajte još:ALBANSKI TERORIZAM JE ZLOČIN, A NE URBANA GERILA: Ovo je Nikolić rekao liderima Balkana i EU!Zašto se četiri slova S pišu oko krsta?
Izvor: Blic

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA