Sudbina šest vekova starog hrasta na Savincu, uz deonicu budućeg autoč-puta (Koridora 11) u rukama je Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, odnosno ministarke Zorane Mihajlović. Zato pozivamo ministarku da se triput prekrsti, pa triput udari sekirom u 600-godišnjeg "sveca"! - srž je oštro intoniranog protestnog akta, koji su meštani Savinca i okoline uputili ministarki Mihajlović.
- Ne takoše ovaj hrast ni Turci, ni komunisti... Dođe vreme da ga ruše oni koji se krste i Bogu mole. Stoput smo javno kazivali da nismo protiv izgradnje auto-puta već samo protiv promašenog projekta koji ne štiti znameniti hrast - kaže Miliša Nikolić (50), predsednik MZ Savinac. Pobornici očuvanja stabla najavljuju da će pošto-poto, sprečavati njegovu seču. Sa tri strane mašinske grdosije već odavno su ga opkopale. Hrast je obima osam metara, a visok 40. Takvih u Srbiji ima još samo nekoliko. Čitav ovaj kraj je "epicentar" i poprište burne istorije, naročito Drugog srpskog ustanka, a hrast na Savincu njen nemi učesnik i svedok. Zelena stranka, osnivajući svoj Opštinski odbor u Gornjem Milanovcu, svojevremeno je zagovarala presađivanje hrasta. -Hrast se lako može izvaditi sa korenom i premestiti 300 metara ulevo, a da ne uvene! Savremena tehnologija to omogućava. To se u EU ponekad čini sa čitavim kvartovima, a kamoli sa jednim stablom. Ako problem hrasta bude rešen tako, Zeleni se neće protiviti - rekao je tada mr Goran Čabradi, kopredsednik stranke. Posle najave da će hrast biti posečen, mr Čabradi je novinarima najavio: - Branićemo hrast od seče, kao i ranije. Bićemo tamo! Valjda neće odlučiti da ga seku kriomice noću, ili u nevreme?!
Trasa-skuplja
- Projekat auto-puta je urađen i na štetu države, upravo u deonici preko Savinca - tvrdi predsednik MZ Miliša Nikolić. - Drugim pravcem auto-put bi bio kraći za dva kilometra, ne bi morala da se grade dva tunela i nadvožnjak, niti da se izmeštaju tok reke Dičine i lokalni put.
Zorana ćuti kada će pasti hrast!
Iako su je meštani Savinca pozvali da to ona lično uradi, juče se nije izjašnjavala tim povodom. Čak ni na sastanku sa glavnim izvođačem radova “Azvirtom” na tom delu auto-puta. Sa njima se dogovorila da se naprave zajednički sastanci kako bi se ubrzala gradnja deonice LJig-Preljina. Kada će i ko poseći drvo staro 600 godina niko ne zna ni u Zoraninom ministartvu. Na konkretna pitanja odgvorili su: - U saradnji sa Šumarskim fakultetom u Beogradu i „Petnicom“ ćemo naći rešenje koje će moći da pokrije sve apekte. To je kalemljenje hrasta kako bismo dobili mnogo više ovakvih hrastova, ali i put kakav se Srbiji predugo obećava. Razumemo opravdanu veliku zainteresovanost meštana za ovaj hrast i podjednako želimo da imamo i put i prihvatljivo rešenje za sve - rekli su oni. U „Azvirtu“ navode da oni neće seći drvo kao da su svesni koliki je značaj tog hrasta za srpski narod. Prema predanju, sveto drvo, u koje spada i hrast u Savincu, izražava život, mladost i mudrost. U davna vremena takvo drveće služilo je kao zamena za hramove.
Pročitajte još:PRIČA KOJA JE POTRESLA SRBIJU: Majka ih držala zatočene u kući, oslobođeni tek nakon njene smrti! (VIDEO)Rusi na Vidovdan došli na Gazimestan: Šiptari ih okružili kalašnjikovima i pretresali (FOTO)
Izvor: Večernje novosti, Alo