BANJALUKA - Odgovor predsednika Republike Srpske Milorada Dodika na britanski predlog rezolucije o Srebrenici, ali i na puštanje Nasera Orića na slobodu posle deportacije iz Švajcarske, biće referendum o radu Suda i Tužilaštva Bosne i Hercegovine.
Dodik je najavio da bi ovaj referendum mogao biti održan već u septembru, a mogućnost njegovog održavanja podstakla je priče da bi on mogao biti „proba“ za referendum o samostalnosti Republike Srpske, koji je predsednik RS još ranije najavio za 2017. godinu. Politički analitičar iz Banjaluke Gostimir T. Popović za Sputnjik kaže da treba ići korak po korak i prvo izgurati referendum o pravosuđu BiH. „Ovaj referendum predstavlja odgovor na sve ovo što se dešavalo, i Republika Srpska ima apsolutno pravo na njega“, kaže on, napominjući da se može očekivati da u narednom periodu međunarodna zajednica pritiska RS da to ne radi, a da RS treba tome da se odupre. „Za manje aktivnosti na ovoj planeti se traži mišljenje građana i u tom smislu niko ne bi smeo da pritiska RS“, kaže on. Na pitanje da li bi održavanje ovog referenduma bila neka vrsta ispitivanja javnog mnjenja, to jest proba za mogući referendum o samostalnosti, Popović kaže da 90 odsto stanovništva smatra da RS treba da ima najveći stepen samostalnosti. „Kada govorimo o nekim daljim aktivnostima, nije mišljenje ni predsednika Republike RS, niti bilo koga da Republika Srpska treba da ima što veći, a možda i najveći stepen samostalnosti. To je mišljenje 90 odsto stanovništva u RS. Dakle, naravno da je to jedan od koraka ka tome, ali o tom—potom. Bitno je sad ovaj korak sprovesti, i uraditi ga po najboljim demokratskim standardima“, mišljenja je Popović. Dodik smatra da je pravosuđe prema Dejtonskom sporazumu u nadležnosti entiteta i da nije tačno da je ta nadležnost „oduvek pripadala BiH“.
Pročitajte još:Radomir Počuča: Bio sam bliski saradnik Nikolića, Vučića i Dačića ali su oni sada… (VIDEO)OD KOLEVKE DO GROBA: Pogledajte koje ocene je imao Bakir Izetbegović!
„BiH je protivpravno dobila Sud i Tužilaštvo odlukom visokog predstavnika, koja je bila i antiustavna i antidejtonska, a Ustavni sud BiH nije ustavotvorac“, naveo je Dodik. O inicijativi za održavanje referenduma o radu Suda i Tužilaštva BiH raspravljaće se na posebnoj sednici entitetskog parlamenta, a referendumsko pitanje o kojem će se izjašnjavati građani Srpske, glasiće: „Da li podržavate neustavno i neovlašćeno nametnute zakone od visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH, posebno nametnute zakone o Sudu i Tužilaštvu BiH i primenu njihovih odluka na prostoru Republike Srpske“. Izvor: rs.sputniknews.com