Najnovije

Cipras propustio šansu?

Čudo se nije dogodilo, Grčka nije isplatila ratu od milijardu i po evra MMF-u, a samo nekoliko sati pred isticanje roka u utorak u ponoć, grčki premijer Cipras poslao je pismo predsedniku Evrogrupe tražeći pozajmicu od 29 milijardi evra na dve godine i restrukturiranje duga koje poverioci odbijaju već pet godina iako je svima jasno da Grčka nikada u celini neće moći da vrati sve svoje kredite.
Cipras (Foto: RIA novosti)

Cipras (Foto: RIA novosti)

Evrogrupa, koja okuplja ministre finansija evrozone, do juče popodne, nije objavila svoj odgovor, ali je "tvrdo krilo" (Nemačka, Slovačka, Finska...) dalo do znanja da bi moglo da pristane ukoliko Cipras otkaže referendum zakazan za nedelju. S tim je neformalno vezana i odluka Evropske centralne banke (ECB) da li će nastaviti da snabdeva grčke banke gotovinom. Žan Klod Junker, predsednik Evropske komisije, predložio je Atini u ponedeljak plan od 35 milijardi evra kreditne pomoći uključujući program ekonomskog rasta, prihvatljive mere štednje i plan restrukturiranja duga. Junkerov uslov za ovu ponudu poverilaca koja prvi put otvara mogućnost procene duga i procene solventnosti Grčke je da Ciprasova vlada odustane od preporuke građanima da zaokruže "ne" na referendumu. Haos je sada potpun. Grci se pitaju o čemu se izjašnjavaju na referendumu? O, sada nevažećem predlogu poverilaca od prošlog petka koji govori o 12 milijardi evra kreditne pomoći uz drakonske mere štednje i bez odrednica o restrukturiranju duga? Ili o Junkerovom predlogu, vrlo povoljnom? Ukoliko Grci budu glasali o starom, nevažećem predlogu - sve je besmisleno. Junker je već poručio da će "ne" značiti "ne" EU. Šta će biti ako pobedi "ne", a šta će biti ako pobedi "da", pitaju se Grci. Mnogi pitaju zašto se ne organizuje referendum o novom predlogu, kako je to najavljivao ministar Varufakis predviđajući prošle subote da bi vlada mogla građanima da preporuči da podrže predlog poverilaca ukoliko ovi daju poboljšanu verziju? Drugi opet pitaju zašto se referendum prosto ne otkaže - obzirom da su poverioci napustili ekstremne zahteve i otvorili čak i mogućnost razgovora o restrukturiranju? Juče popodne sve je govorilo da je Atina u ovoj teškoj partiji šaha sa poveriocima dobro vodila svoju strategiju sve do finiša. Sada se Ciprasova ekipa nenadano našla u poziciji da ne može da povuče odlučujući dobar potez i prihvati teško izvojevanu dobru ponudu poverilaca - Evropske centralne banke, MMF i Evropske komisije.

Ustav čuva referendum

Došlo je do sukoba u samoj Sirizi jer predsednica grčkog parlamenta Zoa Konstandopulu tvrdi da je parlament raspušten do referenduma u nedelju i da tu sada nema nikakvih izmena. NJen ključni argument je slovo ustava kojeg se ona navodno drži "šta god da bude". Ko će i kako preseći ovaj Gordijev čvor - niko ne može da odgovori tim pre što su izgleda i Grci i potražioci izgubili kontrolu nad avionom za čije su se upravljanje međusobno otimali i svađali.
Pročitajte još:TAJNI IZVEŠTAJ: I da se pokore trojki, Grci se neće izvući do 2030.ZMAJ SE BUDI: „Kina pred najdramatičnijim zaokretom u poslednjih 30 godina“
Izvor: vesti-online.com

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA