Najnovije

Evo šta piše u "novoj" rezoluciji o Srebrenici

Ministarstvo spoljnih poslova Srbije dobilo je najnoviju verziju nacrta britanske rezolucije o Srebrenici u kojoj se "najstrože osuđuje genocid u Srebrenici", kao i "svako poricanje ovog genocida ili drugih dokazanih ratnih zločina.
Potočari (Foto: Vikipedija)

Potočari (Foto: Vikipedija)

U tekstu koji prenosi agencija Srna, između ostalog, se "izražava žaljenje i solidarnost sa žrtvama na svim stranama u sukobu u BiH, uključujući i one u Srebrenici, kao i njihovim porodicama, i pozivaju nadležne vlasti u BiH da obezbijede pravdu za žrtve i dugoročnu podršku preživelima, uključujući preživele žrtve seksualnog nasilja". U najnovijem nacrtu britanske rezolucije "potvrđuje se još jednom podrška Mirovnom sporazumu zaključenom u Dejtonu i potpisanom u Parizu 14. decembra 1995. i Sporazumu o stvaranju Federacije BiH, potpisanom u Dejtonu 10. novembra 1995. /S/1995/1021, aneks/ i poziva strane da se strogo pridržavaju svojih obaveza koji proizilaze iz tih sporazuma". Naglašava se "suštinski značaj pomirenja na osnovu dijaloga, prihvatanja radnji iz prošlosti od svih strana u sukobu i posvećenosti pravdi i podršci žrtvama, kao osnovu za jačanje bezbednosti, stabilnosti i prosperiteta, kako u BiH tako i u širem regionu, i u tom cilju pozdravlja nedavni sporazum parlamenta i političkih lidera BiH u vezi sa ambicioznim programom reformi, koji uključuje posvećenost merama za ubrzanje procesa pomirenja, i poziva sve građane BiH da unapređuju mir, pravdu, toleranciju i pomirenje". U Nacrtu rezolucije "pozdravljaju se napori da se povede istraga i krivično gone svi optuženi za ozbiljna kršenja međunarodnog humanitarnog prava u vreme sukoba u BiH, uključujući genocid u Srebrenici, pozivaju sve države da sarađuju sa Međunarodnim krivičnim tribunalom za bivšu Jugoslaviju, Međunarodnim rezidualnim mehanizmom za krivične tribunale i nacionalne pravosudne sisteme, uključujući Sud BiH, i zahteva da MKTJ što ekspeditivnije okonča svoj rad, što bi predstavljalo vitalan doprinos unapređenju mira, pravde, istine i pomirenja". U tekstu se, između ostalog, pozivaju države članice da izrade obrazovne programe na osnovu kojih će buduće generacije izvlačiti pouke u vezi sa "genocidom, ratnim zločinima, etničkim čišćenjem i zločinima protiv čovečnosti iz prošlosti, kako bi se sprečilo njihovo eventualno ponavljanje". "Ponovo se potvrđuje značaj pouka koje treba izvući iz neuspeha UN-a u sprečavanju genocida u Srebrenici, kao što je izloženo u izveštaju generalnog sekretara u vezi sa Rezolucijom Generalne skupštine 53/35 /A/54/549/, kao i poziv iz ovog izveštaja upućen međunarodnoj zajednici da se maksimalno založi kako se ne bi dozvolilo da se takve strahote ponovo dogode i odlučuje da treba brzo i efikasno delovati kako bi se sprečilo ponavljanje takve tragedije i u tom cilju koristi sva odgovarajuća raspoloživa sredstva, u skladu sa Poveljom UN-a", navodi se, između ostalog, u najnovijoj verziji rezolucije o Srebrenici.
Pročitajte još:Šarović: Kao što je Dodik tražio, tako i Srbija mora da traži veto!Nikolić: Nadam se da nećemo prodati TelekomU Srbiju stigao i četvrti nacrt rezolucije o Srebrenici
Izvor: Mondo

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA