Hrvatska je odlukom Arbitražnog suda izgubila Piranski zaliv, zbog kojeg se još od raspada Jugoslavije 1991. sporila sa svojim severnim susedom, tako da će ta oblast ipak pripasti Slovencima.
Piranski zaliv (Foto: Vikipedija)
Odlukom koja je usledila posle tri godine arbitraže, Slovenci su dobili izlaz na otvoreno more, odnosno direktan pristup međunarodnim vodama, što je važno za tu članicu EU, dok je Hrvatska završila kao potpuni gubitnik. Prema presudi, podela zaliva biće 75 prema 25 ili 66 prema 33 odsto u korist Slovenije, što će zvanično biti saopšteno krajem godine. Odluka je konačna, pa poražena strana nema pravo žalbe. To što je Slovenija izašla kao pobednik ne treba posebno da čudi ako se zna da je prethodnih meseci veoma aktivno lobirala kod većine članova Arbitražnog suda da se takva odluka donese. - Sud će u oktobru održati još jednu sednicu, ali već sad je sve maltene rešeno. Uostalom, nakon što je početkom godine slovenački ministar spoljnih poslova Karl Erjavec rekao da "ima neslužbene informacije da bi presuda mogla ići u korist Slovenije", postupak je dobio drugačiju konotaciju. Nema sumnje da je Slovenija izašla iz okvira regularnog ponašanja u arbitražnom postupku i da je sve vreme privilegovana kod sudija Arbitražnog suda - kaže izvor i dodaje da je više situacija koje to potvrđuju: - Žilber Gijom, predsednik Arbitražnog suda, tokom postupka je više puta u odnosu s Jernejom Sekolecom, slovenačkim predstavnikom u sudu, ukazivao na to da je razgraničenje na moru već rešeno u korist Slovenije. A i Sekolec je s nekim ljudima već govorio kako mu je Gijom predočio da će Slovenci dobiti spor. Sagovornik navodi da su se slovenački predstavnici pred sudom početkom ove godine dogovorili o "specijalnom pristupu" članu suda Brunu Simi. - Čak su ugovarali večere s njim jer je Simona Drenik, članica slovenačkog stručnog tima u arbitraži, smatrala da bi šef suda mogao posebno da uvažava neke argumente ako bi oni došli od Simija. Sekolec je tada govorio da već "radi na Simiju" - navodi izvor i dodaje da je simptomatično i to što je Drenikova slovenačkom timu preporučila da što manje istupa u raspravama jer su "sudije ionako na našoj strani". U hrvatskom Ministarstvu spoljnih i evropskih poslova rečeno je da ne žele ništa da komentaršu dok je arbitraža u toku, dok slovenačka strana nije odgovarala.
Pročitajte još:BRUKA: Kolinda letuje na mestu gde su Hrvati zverski mučili Srbe!PREDOMISLILI SE: Slovenci ipak neće učestvovati na proslavi „Oluje“
Izvor: Kurir
Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:
PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.