Najnovije

ZAOSTAVŠTINA NATO PAKTA: Kasetne bombe, pretnja za građane 16 opština!

Za vreme NATO bombardovanja na dvesta lokacija u Srbiji bačeno je više od hiljadu kasetnih avio-bombi, sa oko 350.000 projektila.
Razminiranje (Foto: Printskrin)

Razminiranje (Foto: Printskrin)

I 16 godina posle bombardovanja i dalje su pretnja za građane na području 16 opština. U Centru za razminiranje najavljuju da će do kraja sledeće godine Srbija biti očišćena od kasetne municije. Branislav Kapetanović je deaktivirao više od hiljadu bombi – tokom NATO bombardovanja pa sve do novembra 2000. godine. "Ja sam od kasetne bombe nastradao novembra 2000. godine u Sjenici na aerodromu Dubinje. Borio sam se više od četiri godine u bolnici, imao sam 25 operacija", kaže Branislav Kapetanović. Od tada se bori za zabranu takozvanih žutih ubica. Ambasador je Međunarodne koalicije protiv kasetne municije. "Najveća zasluga je što smo uspeli da na neki način privučemo i NATO snage da uđu u zabranu kasetnih bombi", kaže Kapetanović. Neeksplodirane bombice vrebaju svoje žrtve i decenijama nakon vojnih operacija. U 95 odsto slučajeva žrtve su civili, od kojih trećina deca. "Ona je živa i aktivna sve dok se ne nađe i dok se ne uništi", kaže Dejan Ivanović iz Udruženja "Podrška. Prava. Pristup". Do sada je u Srbiji očišćeno oko 22 miliona kvadratnih metara zagađenih kasetnom municijom, a treba očistiti još tri miliona sedamsto hiljada kvadratnih metara. Jovan Sikimić iz Centra za razminiranje kaže da su to opštine Sjenica, Tutin, Bujanovac, Niš i vrh Kopaonika. "Grupe mina imamo na oko tri miliona i sto hiljada kvadratnih metara u opštini Bujanovac i ova ostala neeksplodirana sredstva smatramo da zagađuju oko 17.000 kvadratnih metara – to su opštine Paraćin, Vranje, Kraljevo, Leskovac", kaže Sikimić. Srbija ima problem i sa neeksplodiranim bombama iz Prvog i Drugog svetskog rata. Centar za razminiranje uradio je i procenu rizika za teren gde će se graditi "Beograd na vodi". "To govori da je to jedan potencijalni rizik prilikom izvođenja radova kao što će ovo biti, mi govorimo o velikim infrastrukturnim objektima, visoka gradnja koja podrazumeva i veliki prodor i zemlju i investitor je to ozbiljno shvatio", kaže Sikimić. Pretpostavlja se da se, od bombardovanja 1999. godine, neeksplodirane avionske bombe nalaze na 150 lokacija u zemlji na dubini i do 20 metara. Ima ih i u Savi i Dunavu.
Pročitajte još:Srbija kupuje helikoptere od Rusije i NATO?OVAKO JE NASTALA PESMA ĐENERALE: Filmska priča o heroju sa Kosova, ikoni srpskih navijača (VIDEO)
Izvor: RTS

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA