Najnovije

BOSNA U PANCI: Preti grčki scenario!

Bosna i Hercegovina je zvanično ostala bez nove tranše kredita Međunarodnog monetarnog fonda u iznosu od 200 miliona maraka, čime je ozbiljno ugrožena likvidnost budžeta Srpske, Federacije BiH i zajedničkih institucija u Sarajevu, potvrđeno je  u Savetu ministara BiH.
Sarajevo (Foto: Jutjub)

Sarajevo (Foto: Jutjub)

Rok za isplatu nove tranše kredita istekao je 1. jula, jer zemlja nije usvojila reformsku agendu na kojoj je insistirao MMF. Zbog neispunjavanja uslova, na novu tranšu kredita BiH čeka od kraja prošle godine. Ako domaće vlasti na svim nivoima u narednom periodu ne postignu dogovor sa MMF, ili ne pronađu nove izvore finansija, zemlji preti bankrot, tvrde ekonomski analitičari. To bi, kažu, dovelo do zastoja u isplatama plata i penzija, kašnjenju podsticaja za privredu i poljoprivredu, ozbiljnih problema u zdravstvu i socijalnoj zaštiti... BiH je, u okviru aktuelnog aranžmana sa MMF, u iznosu od 680,7 miliona evra, do sada povukla oko 480 miliona. Međutim, najnovija rata od 200 miliona maraka, u kojoj su svi videli slamku spasa je - izostala. MMF je, tvrde upućeni, odlučan da ovim potezom primora vlasti na reformu javne uprave, racionalniju potrošnju, veću štednju i uvođenje strožih kontrola u javnoj potrošnji. Ekonomista Aleksa Milojević kaže da se postepeno ostvaruje crni scenario - dug MMF guši BiH: - Ovo je posledica poteza neodgovorne vlasti koja je godinama dizala kredite za neracionalnu javnu potrošnju. Dugove su vraćali novim kreditima i ušli u fazu dužničkog ropstva. Sada smo prepušteni na milost i nemilost MMF. On kaže da je uništavanjem domaće privrede i stalnim podizanjem skupih kredita kod MMF zemlja došla na ivicu ambisa. - Onog trenutka kad odluče da nam više ne daju novac, nastaće haos, jer će sve stati. Dug se neće moći servisirati, neće biti ni za plate, ni za penzije. Šta ćemo onda? Da li je to grčki scenario? - kaže Milojević. Prvobitni rok za isplatu nove tranše je istakao, ali u Vladi RS očekuju da bi u narednom periodu ipak moglo doći do dogovora sa MMF. Uverevaju i da neće biti ugrožena finansijska stabilnost RS. Ministar finansija Srpske Zoran Tegeltija izjavio je da će RS, ukoliko ne bude aranžmana sa MMF, iz drugih izvora tražiti finansijska sredstva koja su planirana kao kredit. - Uradićemo sve što je potrebno da budžetski korisnici ne osete posledice nepostizanja dogovora sa MMF, odnosno finansijske tranše na koju su računali svi nivoi vlasti u BiH - rekao je Tegeltija. On veruje da neće biti potrebe za bilo kakvim radikalnim potezima u drugoj polovini godine i ukoliko ne bude finansijskih sredstava MMF. - Ukoliko ne bude aranžmana sa MMF, sigurno neće biti ugrožena isplata penzija i plata u RS - rekao je Tegeltija. BiH je u finansijskoj dubiozi, ostali smo bez nove tranše MMF - poručio je premijer FBiH Fadil Novalić. - Ekonomska situacija u FBiH se usložnjava. Moramo naći druge izvore finansiranja, kako bi se izmirila dugovanja, ali i obaveze prema građanima. Niko sa sigurnošću u BiH ne može da kaže kad će biti novi aranžman sa MMF, kažu u Savetu ministara BiH. Izvesno je, međutim, da novog novca neće biti do kraja ove godine, jer su reformski zahtevi MMF ispostavljeni domaćim vlastima veoma složeni i za njihovu realizaciju je potrebno mnogo vremena i još više političkog kompromisa u BiH.
Pročitajte još:TAJNI PLAN VLADE: Kako Srbija planira da reaguje ukoliko grčka kriza dođe do nasSprema li se nešto u BiH? Porodice političara odlaze van države!
Izvor: Večernje novosti

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA