„Mane svetskog monetarnog sistema koče ekonomski razvoj većine država i zbog njih su države u političkom smislu nejednake. U trenutnim okolnostima, država koja je emitent svetske valute, poput dolara bez ikakvog razloga ima preferencije, greška u proceni kupovne moći valuta na berzi dostiže čak 300%“, kaže Bistrov.
Po njegovim rečima, mnoge države su zabrinute dominacijom dolara na međunarodnom monetarnom tržištu. „Sve države Šangajske organizacije za saradnju i BRIKS-a razmišljaju o eventualnom odustajanju od dolara. Teško je odustati od sistema, koji se činio nezamenjivim. Ali sa druge strane, to bi omogućilo konkurenciju valuta, korisnu za ekonomiju“, smatra naučnik. Bistrov kaže da kada je reč o realisu, ne razmatra se mogućnost gotovinskog plaćanja.„Na početku realis bi mogao da bude virtuelna valuta. Tako da bi države koje su uvele realis mogle da sačuvaju nacionalni monetarni sistem i istovremeno da uživaju prednosti nadnacionalne valute.“
Pročitajte još:POTVRĐENO DUŠMANI: EU zabija nož u leđa Srbiji – raskrinkan plan o „Istočnom prstenu“!RON POL: Amerika neće moći da izbegne grčki scenario – sve se raspada!Izvor: rs.sputniknews.com