Najnovije

Kako bi Srbija trebalo da izgleda u 2016: Dozvoljene istopolne zajednice, eutanazija, surogat majke...

„Majka deteta je žena koja ga je rodila, izuzev rađanja za drugog.“ Ovim članom Građanskog zakonika uvodi se u našu zemlju pojam surogat majke.
Zakon (Foto: pixabay.com)

Zakon (Foto: pixabay.com)

U istom dokumentu zabranjuje se fizičko kažnjavanje dece, ali se i dozvoljava euatanazija. To je samo deo prednacrta Građanskog zakonika koji će sa oko 2.750 članova biti na javnoj raspravi godinu dana do jula 2016. godine. Sastoji se iz pet celina: opšti deo, porodični odnosi, nasleđivanje, stvarno-pravni i obligacioni odnosi. Ništa više prašine u Srbiji ne može da podigne nego kad se pokrene rasprava o batinanju dece, sklapanju istopolnih brakova, pa i pitanje ubistva iz milosrđa. U prednacrtu tog zakona kaže se da se „pravo na eutanaziju, kao pravo fizičkog lica na saglasni i dobrovoljni prekid života može steći ako se ispune propisani, humani i medicinski uslovi“. Lekari pod Hipokratovom zakletvom („Nikome neću, čak i ako me zamoli, prepisati smrtonosan otrov, niti ću mu dati savet koji može prouzrokovati njegovu smrt“) ne bi smeli ni da pomisle na to, ali u zakonskim okvirima odredili bi se bliži uslovi za eutanaziju propisali posebnim zakonom, kao i da bi zloupotreba bila osnov za krivičnu odgovornost. Poseban status prema zakoniku imala bi deca, koja su, čini se, najzaštićenija. Od zabrane fizičkog kažnjavanja do ponižavajućeg ponašanja, pa do otvaranja alimentacionih fondova iz kojih bi se deci nadoknađivao novac koji im pripada a koji im neodgovorni roditelji nisu prosledili. Kada je reč o bračnim zajednicama, pruža se šansa da crkveni brak dobije jednaku pravnu važnost i kao brak sklopljen pred matičarem. „Da“ pred Bogom, time bi bilo jednako s onim „da“ pred narodom. Parovi bi mogli da o svojoj deci razmišljaju i uprkos tome što im fizički nedostaci ne dozvoljavaju da imaju decu. Surogat majčinstvo ušlo bi ovim zakonikom na velika vrata i u Srbiju. Ti članovi i još oko 2.700 članova zakonika biće pročešljani na javnoj raspravi do jula sledeće godine.

Istopolne zajednice

Istopolne zajednice, prema nacrtu, ne bi nužno morale da budu bračne. Ako do sklapanja braka dođe, propisi, prava i obaveze, način podele i nasleđa imovine regulisali bi posebni propisi. To bi moglo da se uradi na više načina, a jedna opcija je i ortakluk. - Građanski zakonik će predviđati da se istopolne zajednice regulišu posebnim zakonom, što znači da taj posebni zakon treba napisati, izglasati i na kraju primenjivati. Akcionim planom za primenu Strategije prevencije i zaštite od diskriminacije rečeno je da će to biti regulisano do kraja 2017. Trenutno nemamo informacije kako će izgledati taj posebni zakon, ali se nadam da on neće biti samo za istopolne parove, već da će se regulisati vanbračna zajednica za sve parove, pa i istopolne. Brak je trenutno ustavom definisan samo kao unija muškarca i žene i to treba takođe promeniti. Ako se usvajanje dece od strane istopolnih parova reguliše zakonom, plašim se da će to biti samo mrtvo slovo na papiru. Procedure oko usvajanja dece su komplikovane i odluke o tome donose socijalni radnici - kaže gej aktivista i novinar Predrag Azdejković koji dodaje da je samo delimično zadovoljan ovim članom. Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti, ističe da postoji realna potreba da se zakonski regulišu određena prava istopolnih partnera, kao što su pravo na izdržavanje, sticanje i deoba zajedničke imovine i nasleđivanje. - Prema važećem Porodičnom zakonu, brak i vanbračna zajednica rezervisani su samo za osobe različitog pola, a istopolnim partnerima Porodični zakon priznaje samo pravo na zaštitu od nasilja u porodici, a ne i druga prava koja se priznaju osobama u vanbračnoj zajednici - kaže poverenica za zaštitu ravnopravnosti. Svet: Gej brakovi su legalni u SAD, Holandiji, Kanadi, Brazilu, Urugvaju, Argentini, Južnoj Africi, Novom Zelandu, Engleskoj, Velsu, Portugaliji, Španiji, Francuskoj, Belgiji, Luksemburgu, Danskoj, Švedskoj i Norveškoj.

Izjednačavanje građanskog i crkvenog braka

Brak će moći da bude građanski ili verski čin, ali će značaj biti izjednačen. Može i da se poništi kada je na njegovo zaključenje supružnik pristao u zabludi o ličnosti drugog supružnika ili o nekoj njegovoj bitnoj osobini. Kao bitne osobine navode se: trajna, opasna ili teška bolest, polna nemoć, seksualna orijentacija, rodni identitet, bremenitost žene od drugog muškarca, nečasno zanimanje...

Nasleđivanje između supružnika

Ne samo testament već i ugovor o nasleđivanju rešavaće će podelu imovine u slučaju smrti. Dva bračna druga moći će da sačine unapred ovakav ugovor i time spreče potencijalne sporove koji su česti u praksi posle smrti jednog od supružnika. U Prednacrtu su predložene i odredbe kojima se obezbeđuje zaštita domaćih naslednika u slučaju postupka nasleđivanja u inostranstvu.

Alimentacioni fond za decu čiji roditelji ne ispunjavaju dužnosti

Alimentacioni fond za decu čiji roditelji ne ispunjavaju dužnosti podrazumeva da bi država iz svog budžeta morala da plaća izdržavanje umesto nesavesnih roditelja, protiv kojih bi mogla da preduzme odgovarajuće mere i tako ih natera da izvršavaju svoju roditeljsku dužnost.

Osnivanje državnog fonda za podsticanje rađanja

Predloženo je konstituisanje obaveze države da finansijskim, poreskim, ekonomskim i socijalnim merama podstiče rađanje, s tim da se određenim mesečnim naknadama podstiče rađanje više dece, kroz formiranje demografskog fonda za stimulisanje nataliteta.

Usvajanje dece

Svako ko ispunjava zakonske uslove da bude usvojilac može i da usvoji dete, a to znači i da ako bude usvojen zakon koji reguliše istopolne zajednice, život u njoj ne bi bio prepreka za usvajanje dece. Takođe, stranci će ubuduće moći lakše da usvajaju decu u Srbiji, ali pod uslovom da se ne mogu naći usvojioci među našim državljanima i da se ministar nadležan za porodičnu zaštitu saglasio sa usvojenjem, kaže prednacrt zakonika.

Zabrana fizičkog kažnjavanja deteta

Kada se postavi pitanje da li je batina iz raja izašla, nacrt zakonika kaže da nije. „Roditelji imaju pravo i dužnost da čuvaju i podižu dete tako što će se oni lično starati o njegovom životu i zdravlju. Roditelji ne smeju podvrgavati dete ponižavajućim postupcima i kaznama koje vredaju ljudsko dostojanstvo deteta i dužni su da dete štite od takvih postupaka drugih lica.“ Sledeći član Nacrta koji se zove „Zabrana fizičkog kažnjavanja deteta“ glasi: „Roditelji su dužni da dete štite od zlostavljanja od strane drugih lica.“ Prema stavu pisaca Nacrta GZ, sud je taj koji će procenjivati da li je u konkretnom slučaju bilo zlostavljanja deteta ili ne, a najbolji interes je da se dete podiže sa roditeljskom ljubavlju i pažnjom. Zakonodavac decidno navodi: „Roditelji ne smeju fizički kažnjavati dete i dužni su da ga štite od takvih postupaka drugih. Dete koje je sposobno da formira mišljenje ima pravo i da ga slobodno izrazi o stvarima koje ga se tiču, i tom mišljenju se mora posvetiti dužna pažnja.“

Etažna svojina

Etažna svojina, odnosno definisanje prava i obaveza vlasnika stanova u zgradi takođe je deo zakonika. Reguliše se, na primer, pitanje etažne svojine, odnosno vlasništva nad stanovima u zgradama. Definišu se prava i obaveze vlasnika stanova, daje im se pravo na susvojinu nad zemljištem na kojem su stanovi izgrađeni, uređeno je i pitanje prava građenja kao vremenski ograničenog stvarnog prava na tuđem zemljištu.

Surogat materinstvo

Surogat materinstvo podrazumeva da žena koja može da proizvede jajnu ćeliju, ali ne može da nosi i rodi dete, postane genetska (biološka) majka uz pomoć druge žene. Surogat materinstvo ili ugovor koji majka ili otac sklapaju sa ženom koja će za njih nositi i roditi bebu mogao bi da bude legalizovan i u Srbiji. Zakon kaže da je „majka deteta žena koja ga je rodila, izuzev rađanja za drugog“, a ona ne sme to da radi za novčanu nagradu. Troškovi održavanja trudnoće i rađanja joj, s druge strane, mogu biti nadoknađeni. Ugovor o rađanju za drugog može biti zaključen između surogat majke i supružnika, odnosno vanbračnih partnera koji će gajiti dete samo ako između para ne može doći do začeća prirodnim putem ili uz pomoć biomedicinskih pomagala, ili ako bi se tako prenele teške nasledne bolesti na dete. Ipak, na suprotnoj strani su svi koji su skeptični da u Srbiji surogat materinstvo ne bi bilo predmet zloupotrebe. - Česti su primeri da surogat majka hoće da zadrži dete posle porođaja, ali se dešavalo i da bolesnu bebu neće nijedna strana - upozorava jedan beogradski ginekolog. Postoje i fizičke prepreke zbog kojih žene ne mogu da rode. To je jedan od glavnih razloga „za“. - Ima mnogo žena koje žele da budu majke, ali to ne mogu iz različitih razloga. Postoji mali broj žena koje nemaju matericu jer je uklonjena usled tumora ili povrede, ili ne mogu da iznesu trudnoću ali imaju zdrave jajnike. U takvim situacijama jedina šansa je surogat majka - kaže ginekolog Mima Fazlagić. Svet: Rađanje za drugog je predviđeno u Rusiji, Ukrajini, Gruziji, Grčkoj, Izraelu, Engleskoj, Belgiji, Holandiji, Indiji, u pojedinim državama SAD i Australije, u Kanadi...

Eutanazija

Eutanazija je ubistvo iz milosrđa ili samilosti koje se omogućava neizlečivim pacijentima. U prednacrtu ovog zakona kaže se da se „pravo na eutanaziju, kao pravo fizičkog lica na saglasni i dobrovoljni prekid života može steći ako se ispune propisani, humani i medicinski uslovi“. Navodi se i da bi se bliži uslovi za eutanaziju propisali posebnim zakonom, kao i da bi zloupotreba bila osnov za krivičnu odgovornost. [caption id="attachment_488014" align="aligncenter" width="649"]Ilustracija (Foto: paraxeno.com) Ilustracija (Foto: paraxeno.com)[/caption] Na samu pomisao o eutanaziji prvi se usprotive vernici. „Svako nosi svoj krst“ te je sa aspekta pravoslavnog hrišćanstva eutanazija neprihvatljiva. Sa stanovišta crkve, svaki čovek ima pravo na život kakav god taj život bio, a bolovi se mogu eliminisati operacijama, lekovima i drugim metodama koje ne pretpostavljaju narušavanje nečijeg života. Uz to, nada za izlečenje uvek postoji. U medicini su poznati slučajevi iznenadnog neobjašnjivog potpunog izlečenja ljudi koji su bili u terminalnoj fazi malignih oboljenja. Telo čoveka je hram Duha Svetoga, te svako ugrožavanje ljudskog života ujedno predstavlja protivljenje Božjoj volji, a time i prekršaj šeste (6) Božje zapovesti - „ne ubij”! - Pristalica sam eutanazije jer sam i sam bio u takvoj situaciji. Ali to mora da bude pod najstrožom kontrolom, da bude nezavisna komisija, pravnik, psihijatar, etičari i da to određuje zajedno sa porodicom. I sam sam bio u takvoj situaciji da posle četvrtog odbacivanja srca nakon transplantacije budem bez mogućnosti da samostalno živim, da se hranim. Ne bih želeo takav život. Teški bolesnici, pacijenti koji trpe strašne stalne bolove, moraju da imaju rešenje. Ali samo uz rigoroznu kontrolu - kaže prof. dr Dušan Šćepanović. Svet: Asistirano samoubistvo je zakonito u Švajcarskoj, Holandiji, Belgiji i Luksemburgu, kao i u američkim državama Vermont, Oregon i Vašington.
Pročitajte još:THE FINANCIAL TIMES: Rusija je najopasnija upravo kada je izolovanaNA IVICI TUČE: Lazanski i Dragišić se posvađali u emisiji! (VIDEO)
Izvor: Blic

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA