Pripadnici Žandarmerije uklonili su spomenik u obliku krsta iznad sela Lučane kod Bujanovca, na kome su fotografije i imena 20 policajaca koji su poginuli u borbama s pripadnicima terorističke Oslobodilačke vojske Preševa, Bujanovca i Medveđe braneći svoju otadžbinu, a koji je podignut 2012. godine.
Ukolonjen spomenik (Foto: patriotainfo.wordpres)s.com)
U selu Lučane žive isključivo Albanci i tu je bila baza teroristima u sukobu sa srpskom policijom 2000-2001. godine. Spomenik je postavljen na mestu gde je porodicama poginulih policajaca bilo gotovo nemoguće da polože vence. Albanci sa juga Srbije pozdravili su uklanjanje i to ocenili kao dobar potez. NJihovi politički predstavnici, a posebno veterani terorističke formacije OVPBM tražili su da se spomenik odmah ukloni pošto je ukolnjen spomenik albanskim teroristima u centru Preševa, 2013. godine. - Uklanjanje tog spomenika je jedan od naših zahteva. Mislim da je to dobar znak jer bilo je nenormalno da u čistom etničkom naselju, gde žive isključivo Albanci, bude podignut spomenik u obliku krsta. To je bila provokacija - izjavio je narodni poslanik Šaip Kamberi, a njegovo mišljenje deli i Nagib Afrifi je, predsednik opštine Bujanovac. - Ako je Aleksandar Vučić mislio da će uklanjanjem spomenika Žandarmerije smanjiti tenzije ovde, to jeste dobar potez, ali ne i dovoljan da bi ljudima koji žive ovde bilo bolje - istakao je Arifi. MUP Srbije, međutim, saopštio je da se spomenik samo premešta u dvorište crkve Sveti Jovan u Bujanovačkoj Banji i to iz više opravdanih razloga - "ekonomskih, bezbednosnih i praktičnih". U saopštenju MUP odbacuje ocenu DSS-a da se prebacivanjem spomenika u "istu ravan stavljaju branioci zemlje i teroristi" i ističe da se policija uvek sa ponosom seća i ne zaboravlja pripadnike koji su svoj život dali braneći zemlju i njene građane. Namera je da se prebacivanjem spomenika omogući da porodice stradalih policajaca, kao i svi ostali, mogu u svakom momentu lako i jednostavno prići spomeniku, jer to za 12 godina "zbog bzbednosnih rizika" to nije bilo moguće. MUP dodaje i da je o čuvanju spomenika brinulo 27 žandrama, što je državu godišnje koštalo oko 450.000 evra.
Oštra osuda sindikata policije
Sindikat policije najoštrije osudio je uklanjanje spomenika. Rukovodstvo sindikata apeluje na sve odgovorne u državi da preispitaju tu odluku. Za sindikat policije je neshvatljivo da nekom mogu smetati spomenici, koji su podignuti u čast branioca svoje države.
Pročitajte još:Evo šta je rekao Vitalij Čurkin pre nego što je u ime Rusije stavio vetoRUSKI VETO POGODIO ALBANCE: Pogledajte kako su oni prihvatili vest!
Izvor: vesti-online.com
Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:
PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.