Naučno-istraživački institut „Tihomirov“ objavio je da je počeo rad na razvoju novih samohodnih verzija raketnog sistema „Buk“ zemlja-vazduh. „Menadžment fabrike ’Almaz-Antej‘, naše matične kompanije, dala nam je zadatak da napravimo predlog daljeg razvoja raketnog vazdušnog sistema „Buk“, izjavio je za RIA Novosti Jurij Beli, generalni direktor Instituta. On je dodao da će svoj predlog predstaviti Ministarstvu odbrane Ruske Federacije. Međutim, bez čekanja na odluku Ministarstva, a uz punu podršku kompanije „Almaz-Antej“, Naučno-istraživački institut „Tihomirov“ već je počeo da radi na razvoju dugoročnih tehnoloških rešenja. Beli je objasnio da su poslednja dostignuća u tehnologiji vazdušnih napada dovela do toga da je dalji razvoj raketnog sistema „Buk“ neophodan. „Ne smemo praviti pauze u razvoju opreme sa odbrambenim kapacitetima, uključujući i razvoj opreme potrebne kopnenim snagama angažovanim u odbrani od vazdušnih napada“, rekao je Beli. On je takođe potvrdio da će sistem „Buk-M2E“ biti izložen na Međunarodnom sajmu vazduhoplovstva, koji će biti održan od 25. do 30. avgusta u Žukovskom, u blizini Moskve. „Štand ’Almaz-Anteja‘ na Međunarodnom sajmu vazduhoplovstva biće iskorišćen da se demonstrira odbrambeni raketni sistem sa 24 mete, kao i njegov aparat za obuku“, rekao je Beli. Prvi samohodni zemlja-vazduh raketni sistem „Buk“ srednjeg dometa proizveden je Naučnom institutu Fazotron, u bivšem SSSR-u, a ušao je u upotrebu 1978. godine.
Napredni „Buk-M2E“ odbrambeni raketni sistem, koji je ruska armija počela da koristi 2008. godine, ima brzinu od 65 kilometara na sat, i može da radi na temperaturama do 50 stepeni i pri brzini vetra od 30 metara u sekundi.
Može da obori balističku raketu u dometu od 20 kilometara, kao i krstareće rakete na visini od 100 metara u rasponu od 20 km. Sposoban je da uništi aerodinamičke mete pri maksimalnoj brzini od 830 metara u sekundi, na visini od 15 m do 25 km, a u rasponu od 3 do 45 kilometara. Verovatnoća da će samo jedna raketa uništiti taktičku balističku raketu kreće se od 60 do 70 procenata, a verovatnoća da će jedna raketa uništiti avion ili helikopter je od 90 do 95 procenata.