SAD - Kako bi oslabile Rusiju, SAD su spremne da ratuju do „poslednjeg čoveka“, piše američki istoričar Erik Zis, upozoravajući da se interesi Vašingtona pritom ne podudaraju sa interesima njegovih saveznika. Činjenica da antiruske sankcije nanose štetu ekonomiji Evrope potpuno je prihvatljiva američkim stratezima, navodi autor članka.
Predsednik SAD Barak Obama u Libiji, Siriji i u Ukrajini vodi politiku destabilizacije, piše američki istoričar Erik Zis. Prema mišljenju ovog stručnjaka, cilj Vašingtona jeste da oslabi Rusiju. Ipak, američko delovanje ugrožava i Evropu koja se suočava sa milionima izbeglica iz kriznih regiona. To doliva ulje na vatru kada je reč o negodovanju ultradesničarskih protivnika imigracije u Evropskoj uniji i podriva evropsku političku stabilnost, ocenjuje autor. Pre nego što su Amerikanci bombardovanjem razorili Libiju, to je bila zemlja u procvatu, nastavlja Zis. Tamo je bio visok dohodak po glavi stanovnika, prihodi su ravnomerno raspoređivani. Obrazovanje i zdravstvena zaštita bili su pod kontrolom države i dostupni svima, pa i siromašnima. Nakon intervencije SAD Libija je postala najozbiljniji problem za Evropu. Sada je na redu Sirija, koja, prema zamisli Sjedinjenih Američkih Država, treba da bude uništena radi pobede nad Rusijom. Kako piše istoričar, američke vlasti teže da svrgnu sirijskog predsednika Bašara el Asada. Uz njega bi ova zemlja ostala država u kojoj bi bile zagarantovana sloboda veroispovesti, a SAD tamo žele da uspostave islamsku vladu i zbog toga podržavaju teroriste. Asad je pritom saveznik Ruske Federacije, a Sirija je igrala ključnu ulogu u vezi sa isporukom ruskih energenata Evropi. Zis smatra da „borba“ Amerikanaca protiv Islamske države predstavlja običan šou, samopromociju i propagandu. Svetska javnost je, naravno, zainteresovana za pobedu nad terorizmom, ali predstavnici američke elite misle drugačije. NJihov cilj je da rašire američku imperiju. Na sličan način je Vašington prošle godine svrgnuo vladu Viktora Janukoviča u Ukrajini. Ali to se nije desilo pod štitom „borbe protiv islamskog terora“ nego tokom „demokratskih demonstracija“. Američka vlada se zaodeva sličnim formulacijama kako bi dovela ljude u zabludu i sakrila od njih činjenicu da podržava „krajnje antirusku, nacističko-fašističku vlast“ nadomak Rusije — u Ukrajini, navodi autor.
Pročitajte još:RAT ZA UNESKO: Da li će odbaciti Tačijev zahtev!?RUSKI ŠAH MAT: Američki saveznici prelaze na stranu Rusije!
Svrgavanje libijskog lidera Muamera Gadafija i ukrajinskog predsednika Viktora Janukoviča, pokušaji da se sa vlasti udalji Bašar el Asad — već se to čini kako bi se oslabila Rusija i kako bi se smenio režim u toj zemlji. Ipak, ovo delovanje se odražava i na evropske države. Spoljna politika Vašingtona mogla bi da dovede do toga da se, kada se okonča haos i prekinu rušenja koja su isprovocirali sami Amerikanci, SAD ostanu „jedini preživeli“ u tom ratu. Činjenica da antiruske sankcije nanose štetu ekonomiji zemljama Evrope, potpuno je prihvatljiva američkim stratezima, jer je u igri moguće pobediti na dva načina. Jedan od njih da se poboljšaju sopstveni rezultati, a drugi je da se smanje rezultati svih konkurenata. Sjedinjene Države se oslanjaju isključivo na drugi metod, zaključuje Zis. Izvor: rs.sputniknews.com