PARIZ – Predsednik Francuske Fransoa Oland i nemačka kancelarka Angela Merkel sastaće se sledećeg ponedeljka u Berlinu sa ukrajinskim predsednikom Petrom Porošenkom, sa kojim će razgovarati o situaciji u Ukrajini, saopštio je danas francuski ministar spoljnih poslova Loran Fabijus, prenela je agencija Beta, a najverovatnije će tog dana biti doneta finalna odluka o tome da li će EU stajati uz Porošenka.
Nemačka i Francuska, kao dve vodeće sile u Evropskoj Uniji, ali i dve zemlje sa najvećim interesima vezanim za Rusku Federaciju, već duže vreme daju do znanja Kijevu da "gube strpljenje". Sastanak u ponedeljak će najverovatnije biti pokušaj da se Porošenku lično još jednom da do znanja da mora ozbiljno krenuti u pravcu mira, te da prekine sa pripremom osvajanja Donbasa. Merkelova je već indirektno kritikovala Kijev zbog Minskog sporazuma, ističući da Kijev mora brže da sprovede ustavne reforme na koje su se obavezali. Iznenađenje bi bilo da Merkelova i Oland izađu sa optužbom na račun ustaničkih snaga, jer pored izveštaja misije OEBS-a i očiglednih udara Kijeva na Donbas, to bi moglo značiti još dublje, ali i nezaustavljivo pogoršanje odnosa sa Moskvom, te gubljenje svakog kompasa u rešavanju ovog rata. Vidni su napori evropskih lidera da u rešavanju sukoba u Ukrajini zaobiđu Sjedinjene Američke Države, a zvanični Pariz se i otvoreno pobunio protiv poslednjeg izveštaja Evropske komisije u kojem se tvrdi da ruske sankcije nemaju negativnih posledica po evropsku privredu. Premijer Francuske, Manuel Vals, istakao je da je neophodno hitno poboljšanje odnosa sa Rusijom, te da rat sankcijama uništava potpuno poljoprivredu, ali i celu privredu, Francuske. Tenzije na frontu su sve veće. Ponovo je došlo od eskalacije sukoba između ustaničkih snaga i ukrajinske vojske. I OEBS je potvrdio da Kijev gomila oružje na linijama fronta, na šta zvaničnici DNR i LNR upozoravaju već neko vreme. Novoruski političari i zvaničnici u poslednjih mesec dana svakodnevno izveštavaju o napadima Kijeva na pozicije armije DNR, ali i na naseljene prostore, dok je u jednom takvom napadu čak ranjen i pripadnik misije OEBS-a. Očekuje se strateški napad na pozicije armije ustanika. Međutim, sa Zapada još uvek nema jasne osude Kijeva, ali su i OEBS i EU poslali nedavno saopštenje da "osuđuju eskalaciju sukoba", otvoreno se suzdržavajući od kritike kijevskih vlasti, iako su stvari i više nego očigledne. Zvanični Moskva, uključujući i predsednika RF, Vladimira Putina, otpužile su Kijev za pripremanje velikog napada i obnovu ratnih dejstava u Donbasu, a Ministarstvo spoljnih poslova Rusije je uputilo OEBS-u izveštaj o delovanju ukrajinske armije na polju pripremanja novog rata na istoku Ukrajine. Oland, Merkelova, Porošenko i Putin su 23. jula u telefonskom razgovoru apelovali na punu primenu dogovora o prestanku vatre na istoku Ukrajine, koji je postignut u Minsku u februaru ove godine, navodi Beta.
Pročitajte još:Rusi: Ne bojimo se rata!BEOGRAD ODGOVORIO BRISELU: Saradnja sa Rusijom nije „pogrešan signal“, nego naša vojna neutralnost!
Sa druge strane, Kijev, Vašington, NATO i EU nastavljaju da optužuju Rusiju da podržava separatiste u Ukrajini i da je ruska vojska prisutna na teritoriji Ukrajine, što Moskva kategorično odbacuje. NATO alijansa uporno tvrdi da je vojska Rusije prisutna u Ukrajini, ali do sada nisu pružili nijedan validan dokaz o tome. Izvor: Pravda