„Ovakvom infrastrukturom, Kina izgleda želi da pojača prisustvo u Južnom kineskom moru“, navodi se u izveštaju Pentagona.
Peking smatra da ima pravo da gradi u okviru svoje teritorije, ističući da se Sjedinjene Države održavanjem vojnih vežbi na tom području ponašaju agresivno, iako nemaju teritorijalne pretenzije u regionu. Međutim, poslednji izveštaj Pentagona pokazao je da će površina ostrva biti značajno veća od ranijih procena vojske. Prvobitno je površina iznosila 2.000 hektara, dok prema novim procenama Pentagona ona sada iznosi 2.900 hektara.„Kina jednostrano menja status kvo u regionu, čime se komplikuju diplomatske inicijative za smanjenje tenzija“, navodi se u izveštaju.
Međutim, u izveštaju Pentagona se ne kritikuju slični projekti drugih zemalja u regionu, poput Tajvana, Filipina, Malezije i Vijetnama, koji sprovode slične napore u pomenutom arhipelagu. U izveštaju se, takođe, ne pominje činjenica da je Peking u više navrata izjavio će se ostrva koristiti prvenstveno u humanitarne svrhe.„Kina je spremna da po završetku izgradnje otvori svoje objekte za druge zemlje“, rekao je portparol kineske Ambasade u Vašingtonu DŽu Hajćuan, komentarišući izveštaj američkog Ministarstva odbrane, dodajući da se nada da će SAD sve to posmatrati „na jedan objektivan i uravnotežen način, poštujući napore zemalja u regionu za održavanju mira i stabilnosti u Južnom kineskom moru“.
Ovakva kritika Vašingtona upućena Pekingu posebno zbunjuje kada se uzme u obzir činjenica da se u posedu SAD nalazi nekoliko pacifičkih ostrva. Amerika je iskoristila svoj Zakon o ostrvima Guano, prisvojivši niz malih ostrva u zapadnom Pacifiku, daleko od obale kontinentalnog dela SAD.Pročitajte još:KRIZA: Američki dug prema Rusiji sve većiISTRAŽIVANJE: Nemci okreću leđa NATO alijansiIzvor: rs.sputniknews.com