Nedavno, su svetske novinske agencije, pozivajući se na turski portal "BGN news", objavile da je Sirija dobila od Ruske Federacije šest supersoničnih boraca-dugog dometa presretača MiG-31. Navodno je reč o ispunjenju ugovora potpisanog još 2007. godine.
Prema turskim izvorima, avioni ruske proizvodnje su već napravili let na jednoj od vazdušnih baza oružanih snaga Sirije. Nije bilo zvanične potvrde jer ovakve informacije nisu dostupne, ali može se pretpostaviti da bi Sirija u skladu sa ugovornim sporazumima stigli MiG-31E, unapređena verzija MiG-31. Ovaj borbeni avioni sposobni da vode grupni vazdušni boj na daljinama koje su nedostupne bilo kom drugom svetski poznatom borcu, kontroliše borbe u vazduhu, radi u heterogenoj grupi. Tehnički podaci aviona su takođe nedostupni za sve ostale avione: može napraviti duge letove, dok je u vazduhu više od tri sata bez punjenja rezervoara, a stiže do brzine od tri hiljade kilometara na sat. MIG-31E je dizajniran da presretne i uništi vazduhu ciljeve pri različitim brzinama, mogu da lete po svakom vremenu, i u svakom trenutku može da izbegne aktivne i pasivne radare. To je praktično jedini avion sposoban da efikasno uništi krstareće rakete, uključujući i leti na maloj visini. Prema svojoj misiji MiG-31, kao što je rečeno, najfunkcionalniji je u presretanju i uništenju ciljeva u vazduhu. Što se tiče kopnenih meta nije toliko efikasan, iako može biti opremljen raketama "vazduh-zemlja", kao i bombama težine do 500 kilograma koje su laserski vođene. Ipak, avion se najbolje prikazuje na nadmorskoj visini koja je izuzetno niska. Grupa od četiri MiG-31 je u stanju da kontroliše vazdušni prostor od 800-900 kilometara na prednjoj strani!
Islamska država najbolje naoružana
Od oružanih grupa koje se protive Damasku, najbolje opremljena u smislu oružja smatra se "Islamska država". Ova međunarodna teroristička organizacija radi uglavnom samo na teritoriji Sirije i Iraka. Pored Sirije i Iraka pod njenom kontrolom imaju i grupe angažovane u borbama u Avganistanu, Pakistanu, Libiji, Egiptu, Jemenu, Nigeriji, Filipinima... Broj militanata ISIL-a, procenjuju obaveštajne agencije (uključujući i Federalne službe bezbednosti Rusije), može da dostigne 50 hiljada ljudi, neki stručnjaci procenjuju broj članova ove grupe od 200 hiljada ljudi. Militanti ISIL-a koristi teško naoružanje oduzeto u skladištima iračke vojske, uključujući i MiG-21, kao i različite protivvazdušne odbrane.
Nema potvrde iz Rusije
Potrebno je naglasiti još jednom da nema zvanične informacije o isporuci ruskih borbenih aviona sirijskoj vojsci. Na primer, "Rosoboroneksport", jedini ruski posrednik u izvozu i uvozu čitavog spektra krajnjih proizvoda, tehnologija i usluga vojne i robe dvostruke namene, nije dao nikakave informacije o ovoj temi. Nema dokaza o takvoj interakciji i Vazdušna korporacija "MiG", proizvođač aviona 31.-og modela takođe nije dala nikakve informacije. Zamenik šefa ruskog Saveta bezbednosti Jevgenij Lukianov je rekao da Rusija sprovodi sporazum potpisan sa Sirijom o snabdevanju oružjem, ali samo u okviru konvencionalnog oružja, koja ne podleže sankcijama UN, posebno lakog naoružanja. "Moskva je uzdržana od sprovođenja sporazuma koji se odnose na protiv-raketne sisteme S-300 i Il-130", rekao je Jevgenij Lukianov. Prema rečima zamenika generalnog direktora "Rosoboroneksport", Igora Sevastianova, njegova kompanija sada treba da proširi odnose sa partnerima sa Bliskog Istoka i Severne Afrike. On je naveo to tokom nedavne izložbe Međunarodna odbrane IDEKS-2015 u Abu Dabiju. "U poslednjih nekoliko godina smo uspeli da značajno ojačamo svoju poziciju u regionu. Posebno, obnovljena bliske odnose sa našim tradicionalnim partnerima, Irakom i Egiptom", rekao je predstavnik "Rosoboroneksport".
Pročitajte još:Kolona kineskih tenkova primećena na jugu RusijeAmerički politikolog: Vašington već govori o dve Ukrajine
Izvor: tvzvezda.ru/za Pravdu preveo Ilija Vuksanović