SAD - Uticajni američki list NJujork Tajms objavio je da je američka politička elita uznemirena faktom što SAD zaostaju za mnogim zemljama kada je reč o razvoju Arktika, a povodom odlaska američkog predsednika, Baraka Obame, na Aljasku.
List piše da "u smislu problema globalnog otopljavanja", SAD kaskaju za mnogim zemljama, a naročito za Rusijom. Globalno otopljavanje rađa nove mogućnosti i mnoge zemlje sve više polažu pravo na Arktik i teže razvoju na Arktiku, piše američki list. Neki kažu da otpočinje novi "hladni rat", stoji u tekstu. Američki predsednik, Barak Obama, posetiće sutra Aljasku i to je prvi put da jedan američki predsednik posećuje "krug Arktika", piše NJujork Tajms. Očekuje se da će Obama govoriti o problemu globalnog otopljavanja, te pokušati da ojača uticaj SAD-a po tom pitanju, ali i po pitanju uticaja Amerike na Arktiku. Međutim, SAD gotovo da nema nikakvog uticaja tamo, a o tome govori predstavnik američke armije, Pol Zukunfta, admiral Obalske straže SAD-a. "Mi smo došlo do zaključka da nemamo nikakve kapacitete da ostvari ni minimalan uticaj na Arktiku." - otvoreno kaže admiral Zukunfta. Robert Papa, penzionisani admiral armije SAD-a, za NJujork Tajms, potvrdio je reči admirala Zukunfte, ističući da "Amerika uopšte ni nije u igri, ako se govori o Arktiku". Podsećamo, ruska vojska gradi aerodrome i vojne baze na Arktiku. Reč je o teritoriji od oko 1,2 miliona kvadratnih kilometara i gotovo pet milijardi tona ugljovodonika. Na arktičko proširenje pretenduju još četiri države — Danska, Norveška, Kanada i SAD. O svojim pravima na ovu oblast javno je prva počela da govori Rusija još 2001. godine. Tada je zahtev bio odbačen, ali je u međuvremenu Ministarstvo prirodnih resursa i ekologije pripremilo 11 tomova dokaznog materijala. Rusija je Ujedinjenim nacijama podnela revidirani zahtev za proširenje granice kontinentalnog šelfa na Arktiku na račun morskog grebena Lomonosov i drugih subjekata koji imaju kontinentalni karakter. Rusija od 2001. godine traži deo kontinentalnog praga ili šelfa (produženog dela kopna koji se nalazi ispod površine plitkog mora), između ostalih morske grebene Lomonosov i Medneljejev koji su bogati energentima, ali su njeni zahtevi ranije bili odbijani zbog nedostatka informacija, nedavno je objavio ruski Sputnik. „Delimično revidiranje zahteva Ruske Federacije za uspostavljanje spoljne granice kontinentalnog šelfa u Severnom ledenom okeanu proizilazi iz naučnog shvatanja da delovi kompleksa Centralnoarktičkih podvodnih uzvišica, upravo morskih grebena Lomonosov i Mendeljejev — Alfa, Čukotska uzvišica i kotlina Podvodnikov koja ih deli i Čukotska kotlina imaju kontinentalni karakter svog nastanka“, kaže se u zahtevu koji je Rusija podnela komisiji UN za granice kontinentalnog šelfa, objavio je Sputnik.
Pročitajte još:DA LI IZGLEDAJU ZABRINUTO: Pogledajte šta rade Putin i Medvedev u Sočiju (FOTO)Ubistveni ruski dronovi predstavljaće izazov za američke „steltove“
Prema konvenciji UN za pomorsko pravo iz 1982. godine, pomorska država ima pravo da uspostavlja isključivo ekonomsku zonu širine 200 milja od obale. U slučaju produžavanja šelfa iza ovih granica, zemlja može da raširi svoju granicu do 350 milja. U tim predelima država dobija kontrolu nad resursima, piše Sputnik. Obama u svom najavnom video obraćanju pred odlazak na Aljasku jasno kaže da "na Aljasku ne ide zato što je ona lepa, nego zato što ona za SAD znači nove mogućnosti". "Moj cilj je da ubedim druge nacije da se zajedno posvetimo problemu globalnog otopljavanja. SAD i Kina su učinile mnogo povodom tog pitanja. Postavili smo primer koji treba slediti. Još neke vodeće svetske zemlje pokušavaju da budu konstruktivne na tom polju." - kaže Obama vidno ne pominjući Rusiju kao faktora na Arktiku, iako je Rusija postavila već vojne baze tamo. On ističe Kinu kao nekoga ko je američki saveznik, otvoreno poručujući zapravo Rusiji da SAD žele Arktik. Obama pokazuje sklonost ka novom sukobu sa Rusijom, jer je sve ovo poručio, umanjujući ogroman značaj i lidersku ulogu na Arktiku koju ima Rusija.
Izvor: Pravda