Najnovije

Irinej, Vučić i Dodik: Ne sme više da se ćuti o zločinu, etničkom čišćenju, tragediji biblijskih razmera

SREMSKA RAČA - Strašan zločin je bila "Oluja" i Srbija to više neće da krije, rekao je danas premijer Aleksandar Vučić na obeležavanju Dana sećanja u Sremskoj Rači, dodajući da Oluje treba da se stide oni koji su je počinili.
Skup u Sremskoj Rači (Foto: Tviter)

Skup u Sremskoj Rači (Foto: Tviter)

Nadam se, dodao je, da će Srbija moći od sada slobodno da kaže da je to bio zločin i poručio da se zločin mora oprostiti, ali nikako ne sme i ne može da se zaboravi. Simboličnim susretom predsednika Vlade Srbije Aleksandra Vučića i predsednika Republike Srpske Milorada Dodika na mostu kod Sremske Rače, počelo je obeležavanje Dana sećanja na stradanje i progon Srba. Premijer Srbije i predsednik RS u reku Drinu spustili su vence u znak sećanja na sve postradale Srbe. Obeležavanje je nastavljeno intoniranjem himni Srbije i Republike Srpske, a parastos za sve stradale Srbe služio je patrijarh srpski Irinej.

Dodik: Srbija je bila uvek utočište za sve pripadnike srpskog naroda

Dodik je poručio je danas da ne treba da se obesmišljava i negira Republika Srpska, jer u RS niko ne obesmišljava i ne negira Bosnu i Hercegovinu. "Govorili su da je BiH Jugoslavija u malom, a sad postavljam pitanje zašto živi mala, a nije mogla velika.. Niko da ne negira BiH. Evo, mi nećemo, ali prestanite negirati RS, ne možemo živeti u toj negaciji. Ovo je sombol našeg zajedništva, kao naš vapaj za mir", rekao je Dodik prilikom obraćanja na svečanosti povodom Dana sećanja na stradanje i progon Srba na mostu u Sremskoj Rači. Samo su Srbi, poručio je, verovali u Jugoslaviju, istakavši da su je zato poslednji i napustili. "Srbi su uvek želeli mir", rekao je Dodik i poručio da svi znaju šta je BiH, te da to ne treba niko da objašnjava Republici Srpskoj. Kaže i da je Sbija uvek bila utočište za sve Srbe "koju su plaćali visoku cenu zablude" koja se zvala Jugoslavija, od Slovenije preko Hrvatske, Bih, Kosova, Makedonije, pa do Crne Gore. "RS je uz pomoć Srbije prolazila kroz teške trenutke kada je morala da daje odgovore, tako je bilo i sa Dejtonskim sporazumom, kojim se došlo do mira", kazao je Dodik. Istakao je i da napori svih u regionu treba da budu usmereni ka miru, i okrenutosti ka evropskim civilizacijskim vrednostima.

Irinej: Oluja bila tragedija biblijskih razmera

Patrijarh srpski Irinej rekao je večeras na obeležavanj Dana sećanja da je srpski narod u "Oluji" zadesila tragedija biblijskih razmera i da je počinjen veliki zločin koji su činila naša braća po veri sa kojima nas vezuje istorija. Patrijarh je u obraćanju u Sremskoj Rači rekao da je to bila tragedija biblijskih razmera kakvu su nekada doživeli Jevreji i Jermeni i da smo mi Srbi odmah iza njih. Kako je rekao zločin su počinila naša braća po veri, isti po crkvi "sa malim razlikama što smo mi pravoslavni a oni rimokatolici" i da smo bili krivi samo zato što smo Srbi pravoslavne vere. Naveo je da zato raduje nedavno upućen predlog pape Franje da se formira komisija predstavnika srpskog i hrvatskog naroda koja bi se bavila razlozima tolike mržnje između dva susedna i po mnogo čemu slična naroda. Patrijarh je poručio i da Srbi nisu genoicidan narod, da to nisu nikad bili uz svojoj istoriji, da su naprotiv mnogo postradali, a da je o njima stvorena slika kao o narodu koji mrzi i progoni i ubija. Ta je slika daleko od nas, poručio je patrijarh Irinej i dodao da zlo i zloba nikome dobro nisu doneli, te da je potrebno da zavlada ljubav, da nju treba da nosimo u sebi, ali i među narodima. Dao Bog da se povrati mir narodu našem i svim narodima - to je želja naša i božija i molimo se gospodu da naša želja bude uslišena, poručio je na kraju obraćanja srpski patrijarh.

Građani odali poštu

Veliki broj građana okupio se večeras kod mosta u Sremskoj Rači, gde će biti obeležen Dan sećanja na stradanja i progon Srba, u okviru hrvatske vojne akcije "Oluja". Građani, koji su došli da odaju poštu stradalim Srbima, na dan kada je pre 20 godina iz Hrvatske proterano više od 250.000 Srba, a oko 2.000 ubijeno, nose srpske zastave i obeležja. "Ovo je značajan dan, jer je tokom progona Srba iz Hrvatske bilo strašno. Bilo je strašno gledati naš narod kako beži. Hvala premijeru Vučiću što je omogućio da se na to ukaže", istakla je za Tanjug Vera Fektar iz Sremske Rače. Mirjana Cabo, koja je izbegla iz Sarajeva, naglašava da je ovo važan dan za srpski narod i porodice žrtava, ali i, posebno, za sve one koji su, kao i ona, prognani iz svojih kuća i sa svojih staništa. Miroslav Smrzić, koji je nekada živeo u Slunju u Kordunu, a izbegao je u Inđiju, rekao je da je ovaj dan bitan kako bi se pokazalo i onima koji to ne priznaju "da smo i mi ljudi, izbegli, proterani". "Oduzeli su nam sve. Proterali su nas i nemamo nikakva prava u Hrvatskoj. U Slunju odakle sam proteran je pusto, i nemam gde i kome da odem tamo. Podneo sam nekoliko puta zahtev za pomoć za obnovu, ali od toga nije bilo ništa", rekao je on.

Vulin: najveće etničko čišćenje u istoriji srpskog naroda

Ministar za rad, zapošljavanje boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin, koji je takođe stigao u Raču, naglasio je u izjavi Tanjugu da je večerašnje obeležavanje izuzetno značajno: "Srbija je 20 godina ćutala, propuštala da kaže koliko je boli 'Oluja', koliko je bole 250. 000 proteranih, 2. 000 ubijenih, najveće etničko čišćenje u Evropi. Možemo slobodno da kažemo da je to i najveće etničko čišćenje u istoriji srpskog naroda, jer nikada u istoriji nije za tako kratko vreme toliki broj naroda trajno otišao da se nikada ne vrati", objasnio je on. Vulin je izrazio uverenje da će preko ovog sećanja svet bolje da nas razume i vidi koliko nas te rane bole, kao i da će se u buduće ponašati u skladu s tim, da i ovaj narod ima svoje emocije i da se nad njihovim žrtvama mora spustiti glava. Srbija će danas prvi put obeležiti Dan sećanja na stradanje i progon Srba, 5. avgust, centralnom državnom manifestacijom kod Sremske Rače. Manifestacija će, kako najavljuju u vladi, biti nastavljena umetničkim programom "Naša je tuga. . . velika" i obraćanjem Vučića, Dodika i "devojke iz kolone", izbeglice Đurđice Popović. Centralnoj državnoj manifestaciji prisustvovaće i članovi vlada Srbije i RS, predsednica Narodne skupštine Srbije Maja Gojković, predstavnici Narodne skupštine RS i drugih državnih organa, predstavnici Vojske Srbije, Srpske pravoslavne crkve, diplomatskog kora i brojni građani.
Pročitajte još:
  Izvor: Tanjug

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA