"Dnevnik Emira Kusturice" predstavlja beleške poznatog režisera koje je pisao 1994. godine, u trenucima dok je snimao legendarni film "Andergraund". List "Politika" svakodnevno ekskluzivno objavljuje ove beleške Emira Kusturice. Prenosimo najnoviju:
Sidran je ostao u Sarajevu i već tada mješao malter za postolje gdje će jednoga dana postaviti svoju bistu. Vjerovao je da će postati nacionalni junak. Mozak mu je bio izbaždaren na onih par sarajevskih uličica, a svaki izlet na pjesničke večeri u Bosanski Brod doživljavao kao težak udar na svoj nervni sistem. Kada su ga pitali zašto ne pokuša u inostranstvu, on je ponosno govorio: – Ja nikada neću napustiti svoj rodni grad. Ono „moj grad” izgovarao je tako ponosno da su se prijatelji zatečeni za stolom već tada osjećali kao izdajnici. Jedno od njegovih najuzbudljivijih putovanja bio je izlet u Veneciju na festival gdje se prikazivao „Doli Bel“. Ja sam tada bio u vojsci. Strah od Venecije i velikog svijeta savladavao je „vekijom romanom”. Na kraju su pijanice amateri, filmski radnici, popadali – pa je ostao sam. Od italijanskog konobara htio je da naruči led, ali nije znao kako se to kaže. Prvo je mahao rukama, a ovaj ga nije razumio. Na kraju mu je rekao: – Prego, uno pikolo Grenland – i odlučio da više nikada ne napušta Sarajevo. Sidran nije volio naše filmove. U stvari, on ih je nakon prvih projekcija mrzio. Zbog toga što se film ne piše nego snima. Natmuren, odlazio je sa jagomirskih projekcija i nije htio da sa mnom razgovara. Tek kada su filmovi postali uspješni, on bi sa mnom progovorio. I ne samo to. Preuzimao je ideje u koje je sumnjao dok smo ispisivali scenarije. Jednom se razgaćio pa je filozofski objašnjavao nekom novinaru kako je kao mali bio mjesečar i da je sa uživanjem stvarao ovu nadrealnu karakteristiku junaka Dine iz filma „Otac na službenom putu“. Zaboravio je bio da smo se oko tog mjesečarenja noćima svađali u Dubrovniku. Nikako nije htio da pristane da se moje ideje ugrađuju u scenarij, a kada nije imao kud, onda ih je prodavao kao svoje. Uvijek mi je bilo jasno da bi se on našeg odnosa lako riješio da film nije zanosna radnja. Film se mnogo bolje plaća od poezije, pa je on pišući scenarije lagodnije živio od svojih kolega književnika.
Miliji mu pravoslavni Drugi filmovi za koje je Sidran pisao scenarije nisu mu donijeli veliku finansijsku dobit. Zbog toga, i radi poštovanja prema Andriću, htio je da radimo „Na Drini ćuprija“. Jedina nevolja bila je što je opet morao da putuje. Svi putevi vode u Veneciju, tamo nas je čekao rimski advokat Drašković, čovjek koji je spakovao desetine filmova. Na Sidranov račun je uplatio 30.000 dolara predujma za rad na scenariju. Pare su Sidrana obradovale, ali je izgledao uplašeno. Dok smo putovali iz Nove Gorice, on je skvrčen na zadnjem sjedištu „Folksvagenovog” kombija pričao o Sarajevu. Već nekoliko godina bio sam u Americi i Francuskoj. Sidran je bio duhovit i neprestano se udarao petom desne u list lijeve noge i obrnuto. Priznao mi je da mu od alkohola natiču noge i da osjeća starost. Miris dolazeće tragedije u Jugoslaviji tumačio je kao militantni Jugosloven. Bio je ponosan što je u Nišu rekao za Miloševića: „Ako valja vama, valja i nama“, još je dodao da ne shvata odakle tolika mržnja prema srpskom narodu. Rekao sam mu da se osjećam ko Vlado Petrović, lik iz njegove priče. Novinaru Milanu Mitiću sam rekao da nije red što Miloševića Slovenci nazivaju Musolinijem kad nisu podvukli crtu pod Titov račun i, bogami, rekao sam Sidranu da je to izgledalo ko da sam reko da više volim rusko govno nego američku tortu. On se nije osvrtao na moje osjećanje, ali njemu nikada nije bilo pravo kada sam ja, čak i u šali, prisvajao bilo šta iz njegovog nevelikog djela. Izgledalo je da mu nije bilo sve potaman u Sarajevu zbog blagonaklone izjave o Miloševiću. – Tu su neke nečiste radnje – govorio je Sidran. – Što se mene tiče, miliji su mi pravoslavni sto puta. U njih se popovi žene i prave djecu. Oni katolici su pravi pederi! Nego, najebali smo, dragi Emire, non-stop dobijam pisma iz istočne Bosne. Prijete mi da će biti belaj ako budem radio scenarij za „Na Drini ćuprija“! Ličio je na čovjeka koji je bio spreman da uradi sve samo da ne mora da vrati pare koje mu je ovaj Drašković već uplatio. Učinilo mi se kako je iznenadna bliskost koju je ostvario sa mnom zasnovana na potrebi da mu onako preplašenom ponavljam: – Ma daj, Avdo, kakvo vraćanje para. Ja sam prihvatao tu ulogu pa mu je to trenutno olakšavalo situaciju. – Zaboravio si ti kako je živjeti među primitivcima, moj Emire! Jedina osoba koja mu je dozlogrdila više od istočnobosanskih Muslimana bila je njegova supruga Sahbaza. U povjerenju mi je rekao da se dala u šverc i da on to kao pisac neće više tolerisati: – Ko biva radi na Akademiji za muzičku omladinu, ja tamo, kad ona u kancelariji nagurala farmerke, parfeme svakojaku robu! Sjetio sam se tada kako je mnogo godina ranije Sahbaza odlučno odbila moju ponudu Sidranu da u „Doli Bel“ igra Cvikeraša. Rekla je:
Stih o Drini – Da li si ti normalan?! Đe će književnik da glumi? Ti, izgleda, odlučio da ga do kraja poniziš? – govorila je Sahbaza. Ubrzo poslije susreta u Veneciji gospodin Drašković je obolio i umro. Tako je i „Drina“ propala, a Sidran je mogao da odahne: nije morao da vrati pare za scenarij koji nije napisao. Umjesto scenarija za Andrićevu „Na Drini ćupriju“, nekoliko godina kasnije, na kraju rata, sastavio je stih: „Cijela je Drina naša Meka i Medina“. Dugo se Sidran opirao rimi u poeziji. Sa prezirom je gledao na „rimljane“. Trebalo mu je da desetine hiljada Bošnjaka stradaju i da mu se učini kako rima i nije baš tako primitivna. Bar ne onoliko koliko je mislio da je primitivna kada ju je upotrebljavao u nacionalne svrhe Rajko Nogo. Ja mislim da je stih o Drini kao Meki i Medini napisao onaj jedan posto Sidrana. Onih devedeset devet posto je neiskorišćeno za nesuđeni scenarij za koji je primio novac i kupio vikendicu u Kiseljaku, Sahbazi „renoa 4”, čak je i mnoštvo dugova sa tim novcem podmirio.
Pročitajte još:BALKANIZACIJA SAD-a: Fantazija ili početak nove ere čovečanstva?VIDOVITI KASTRO: Da li je Fidel zaista izrekao ovo neverovatno predviđanje?
Iz Venecije je Sidran otišao u Sarajevo, ja u NJujork. Odnio sam sa sobom ideju da polako postajem literarni junak Vlado Petrović. Iako rečenicu „Više volim rusko govno nego američku tortu“ nikada ne bih izgovorio, znao sam da je Miloševićeva pojava izazivala tako oštre razlike. Po toj podjeli su oni koji vole ruska govna za Miloševića i Ruse, a oni što vole tortu – oni su za Amerikance? Tako sam razumio onu Sidranovu podjelu između pravoslavnih popova i njihovih katoličkih kolega. Tek kasnije, kada sam se svađao sa sarajevskim borcima oko Tita i dokazivao da je prvo bio Tito pa onda Milošević, vuk je pojeo magarca. Posebno poslije intervjua u „Dugi“ i „Mladosti“. Tamo sam na postavljeno pitanje ko će pobjediti u sukobu između Miloševića i Šuvara rekao – Milošević. Tu više nije bilo dileme da ja postajem Vlado Petrović, lik iz Sidranove literature. Dakle, srbokomunista sa primjesama četništva. Anonimni pisci su mojoj majci već tada slali pisma u kojima su je obavijestili da je četnička kučka i da je rodila četnika. Stvar se zaoštrila da je čak i Sidran predlagao da prespava u stanu mojih roditelja. Izvor: Politika (Emir Kusturica)