Sud u Segedinu migrantima izriče proterivanje u našu zemlju i jednogodišnju zabranu ulaska u Mađarsku. UNHCR smatra da Budimpešta ne bi smela da tretira Srbiju kao treću "sigurnu zemlju".
Svadi Talib, Iračanin koji je u utorak prešao srpsko-mađarsku granicu kod Horgoša, postao je prvi azilant koga su mađarske vlasti proterale u Srbiju zbog toga što je prekršio odredbe tek usvojenog oštrog zakona protiv migranata. Ovakvu odluku omogućila je prethodna, za Beograd sporna, odluka mađarskog parlamenta da je Srbija "sigurna treća zemlja" za izbeglice, a britanski Gardijan je javio da Mađarska po kratkom postupku, za samo nekoliko minuta, odbija zahteve za azil i da sve kojima uskraćuje gostoprimstvo vraća u Srbiju. Šezdesetjednogodišnji Širaz Havladea rekao je novinaru britanskog lista da ga mađarski činovnici nisu ni pitali zašto traži azil u ovoj zemlji: "Pitali su kako se zovem i odakle dolazim, uzeli su mi otiske prstiju i rekli da se vratim u Srbiju". "Politika" navodi da predstavnici UNHCR-a u Srbiji opovrgavaju ocenu predsednika Zakonodavnog odbora mađarskog parlamenta Gergelja Guljašija da je Srbija sigurna zemlja za migrante. Sporazum o readmisiji iz 2007, koji je Srbija potpisala sa EU i koji je ove godine potvrđen protokolom, podrazumeva da je naša zemlja dužna da prihvati sve građane "trećih zemlja" za koje se može pretpostaviti da su u Evropsku uniju ušli ilegalno sa teritorije Srbije. Ugovor se odnosi i na desetine hiljada izbeglica iz arapskih zemalja koji se ušle u Srbiju. "Ipak, predstavnici naše zemlje moraju da se slože sa povratkom ovih ljudi u našu zemlju. Mogli bi recimo da kažu da imaju tehničke probleme da prime toliki broj izbeglica odjednom, što može da odloži ovaj proces", naglašava Radoš Đurović, direktor Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila. Jasna Popović Ćosić, zadužena za odnose sa javnošću pri Ministarstvu rada, zapošljavanja i socijalne politike, još jednom je potvrdila stav ovog ministarstva da Srbija neće primati nazad migrante iz Mađarske. Upravo ovu tvrdnju, u poslednjih nekoliko dana, ponavljali su resorni ministar Aleksandar Vulin, kao i državni sekretar Nenad Ivanišević. Mađarska odluka je neobična jer, primera radi, nijedna evropska zemlja ni ne pokušava da vrati migrante u Grčku, u kojoj su stupili na evropsko tlo. Odranije je na snazi odluka evropskog suda da se migranti ne vraćaju ni u Grčku ni u Italiju, jer se smatra da su uslovi u tim zemljama ispod minimuma.
Pročitajte još:PRAVDA OTKRIVA: Porošenko stavio na spisak Bokana, Kršljanina, Đukanovića, Samardžića…NA HORGOŠU PRAVI RAT: Povređene stotine migranata, među njima i deca (FOTO/VIDEO)
Izvor: Politika, RTS