Predsednica Saveta Federacije ruskog parlamenta Valentina Matvijenko ocenila je da je zabrana američkih vlasti da prisustvuje skupu Interparlamentarne unije u UN nezakonita i istakla da je došao kraj i dominaciji SAD kao supersile.
U obraćanju preko video linka poslanicima okupljenim u NJujorku, Matvijenko je takođe ocenila da su sadašnja izbeglička i migrantska kriza u Evropi i pojava ekstremističke organizacije Islamska država na Bliskom istoku posledica "neodgovorne politike jednog broja zapadnih zemalja i njihovih saveznika", navodi Bata. Valentina Matvijenko se nalazi među sedam ruskih vladinih zvaničnika koje su obuhvaćene sankcijama SAD, uključujući zabranu putovanja, uvedenim posle pripajanja Krima Rusiji. Sankcijama se ne zabranjuje prisustvo sastancima UN, međutim sadašnju svetsku konferenciju u NJujorku organizuje Interparlamentarna unija (IPU). Predsednica Gornjeg doma Ruske skupštine je kolegama iz parlamentu iz više od 120 država rekla da duboko žali zbog nemogućnosti da prisustvuje ovom skupu. SAD su joj ponudile vizu da dođe u sedište UN uz NJujorku, ali su joj zabranile da prisustvuje konferenciji. Dodala je da su postupci SAD ne samo nezakoniti već predstavljaju i "apsolutno kršenje normi međunarodnog prava i principa demokratije i slobode govora". "Sankcije zbog političkih stavova protiv parlamentaraca koje su izabrali građani njihove zemlje, i to u 21. veku, nije ništa drugo nego politički progon", izjavila je Matvijenkova. Prema njenim rečima, trodnevna konferencija organizuje se u trenutku kada je postoji promena u "multipolarnom svetskom poretku", koji prate "drastična kriza i krvavi sukobi, kontrarevolucije i državni udari, kao i stravične humanitarne katastrofe". "Stari model unipolarnog svetskog poretka koji se temelji na dominaciji jedne sile ili grupe zemalja je u prošlosti", dodala je Valentina Matvijenko. Predsednik Interparlamentarne unije Saber Čovduri rekao je da je razočaran zbog zabrane Matvijenkovoj da prisustvuje konferenciji, ističući da ta organizacija snažno veruje u dijalog, jer je on, "bez obzira na razlike, fundamentalan za demokratiju i međunarodnu saradnju". Konferencija IPU, koja se održava svake pete godine, usmerena je na implementaciju novih razvojnih ciljeva UN, koji bi trebalo da budu prihvaćeni na samitu svetskih lidera kasnije u septembru o bobi protiv siromaštva i sprečavanju klimatskih promena.
Pročitajte još:Rat je bliži nego ikada ranije, povratak Krima Rusiji bar ga je odložioPripajanje Donbasa Rusiji biće moguće tek posle – poraza ukrajinske armije
Izvor: RTS