NJUJORK - U NJujork 15. septembra stiže ruski predsednik Vladimir Putin da bi učestvovao na Generalnoj skupštini Ujedinjenih Nacija i to je događaj koji sa strepnjom očekuje ceo svet.
Naime, njegovo obraćanje celom svetu je nešto od čega se očekuje mnogo, a predsednik SAD-a, Barak Obama, "bacio je rukavicu u lice" Putinu pred njegov dolazak u NJujork. Reč je o temi Arktika zbog koje se Rusija i SAD nisu nikada direktno sukobili u većim razmerama, a po svemu sudeći, sukob će eskalirati baš na predstojećoj sednici i na ovaj "šahovski potez" Obama će dobiti odgovor 15. septembra. Rusija od 2001. godine traži deo kontinentalnog praga ili šelfa (produženog dela kopna koji se nalazi ispod površine plitkog mora), između ostalih morske grebene Lomonosov i Medneljejev koji su bogati energentima, ali su njeni zahtevi ranije bili odbijani zbog nedostatka informacija, nedavno je objavio ruski Sputnik. Rusija je Ujedinjenim nacijama podnela revidirani zahtev za proširenje granice kontinentalnog šelfa na Arktiku na račun morskog grebena Lomonosov i drugih subjekata koji imaju kontinentalni karakter. Na arktičko proširenje pretenduju još četiri države — Danska, Norveška, Kanada i SAD. O svojim pravima na ovu oblast javno je prva počela da govori Rusija još 2001. godine. Tada je zahtev bio odbačen, ali je u međuvremenu Ministarstvo prirodnih resursa i ekologije pripremilo 11 tomova dokaznog materijala. Američki predsednik, Barak Obama, pre tri dana je objavio da je Arktik sledeća stvar kojoj će se SAD posvetiti na strateški način. On je istakao da je jedan od glavnih problema čovečanstva "globalno otopljavanje", te da zbog toga SAD mora da pojača svoje aktivnosti na Arktiku. Tim povodom, Obama je prekjuče otputovao na Aljasku na kojoj je proveo neko vreme i održao govor o globalnom otopljavanju. On kaže da "globalno otopljavanje" predstavlja problem, ali i novu šansu za razvoj SAD-a. Pri tome, govorio je o saradnji SAD i Kine na rešavanju problema globalnog otopljavanja, potpuno marginalizujući uticaj Rusije na ovom delu planete koji je potpuno liderski, jer na Arktiku Rusija već ima svoje vojne baze, prisutnu vojsku i svoje aerodrome. Obama je pokazao koliko ozbiljno želi da pokrene pitanje Arktika tako što je i na svom zvaničnom sajtu, odnosno, na sajtu Bele kuće objavio „ček kojim je kupljena Aljaska“. Podsećamo, Aljaska je prodata za svega 7.2 miliona američkih dolara. Rusi su prodali Aljasku Amerikancima ne tako davne 1867. godine, a sada je Obama iskoristio ovaj fakt na polju borbe za Arktik, navodeći uz fotografiju čeka reči da su „te 1867. godine američke vlasti zaustavile napore Rusije da prošire svoj uticaj na pacifičku obalu Severne Amerike“.
Pročitajte još:NOVI UDAR NA PUTINA: EU i SAD jačaju sankcijeČepurin: Kosovo u Unesku — kršenje Rezolucije 1244
Ovakva provokacija za cilj ima da podseti da je Amerika već jednom pobedila Rusiju po pitanju teritorija u ovom delu sveta. „Moj cilj je da ubedim druge nacije da se zajedno posvetimo problemu globalnog otopljavanja. SAD i Kina su učinile mnogo povodom tog pitanja. Postavili smo primer koji treba slediti. Još neke vodeće svetske zemlje pokušavaju da budu konstruktivne na tom polju.“ – kaže Obama u svom najavnom govoru pred odlazak na Aljasku. Arktik je u očima svetskih medija i političkih analitičara već percipiran kao novi eskalirajući geopolitički front Rusije i SAD-a. Svetska javnost sa nestrpljenjem očekuje obraćanje Putina u Ujedinjenima Nacijama, kako po pitanju Arktika, tako i po pitanju ukupnih odnosa Rusije sa Zapadom. Mediji spekulišu o mogućem susretu Obame i Putina u NJujorku, a iz Kremlja je poslata poruka da je Putin otvoren za sastanak, ali da poziv na isti mora doći iz Bele kuće. Izvor: Pravda