Svojevrsni poklon tamošnjim privremenim organima stiže samo nedelju dana pošto su radnici „Ministarstva prostornog planiranja“ zavarili vrata na glavnom ulazu Hrama Hrista Spasa u Prištini kako bi onemogućili vandale koji su urinirali i skrnavili tu svetinju.
Ova odluka sa redovnog zasedanja Evropskog parlamenta u Strazburu stiže i samo dan pošto je ambasador Velike Britanije na takozvanom Kosovu Rori O′Konel istakao da je tamošnja administracija dužna da učini sve što je moguće da građanima objasni suštinu sporazuma o Zajednici opština sa srpskom većinom. Ta suština, prema ovom diplomati, sastoji se u činjenici da je sporazum o ZSO imao za cilj rasformiranje, kako ih je nazvao O′Konel, paralelnih struktura Srbije na takozvanom Kosovu. Ko vodi politiku Prištine „Ako se oni koji su ovlašćeni da budu nepristrasni posmatrači, arbitri — mislim na EU i briselske pregovore — ponašaju ne kao navijači nego kao snage koje zapravo vode politiku takozvanog Kosova, onda je sasvim logično da imamo ovakav krešendo“, tvrdi za Sputnjik komentator Cvijetin Milivojević. Porazna je činjenica da nekome biva krčen put ka društvu evropskih naroda dok taj neko istovremeno „štiti“ verske objekte tako što zavari ulaz u njih. „Da li postoji ijedan sporazum kojim se Priština na nešto prisiljava? Ne postoji nijedan. Niti postoji zaštita kulturnih i verskih spomenika, niti je zaštićena imovina Srbije i građana Srbije na Kosovu i Metohiji“, konstatuje Milivojević. „Dobrosusedski odnosi“ Proces pridruživanja Srbije Evropskoj uniji i svaka etapa na tom putu bili su uslovljeni veoma teškim i ozbiljnim zahtevima koje je trebalo da ispuni zvanični Beograd. S druge strane, izvestilac Evropskog parlamenta za takozvano Kosovo Ulrike Lunaček reče pre neki dan da je „način na koji je Srbija lobirala protiv članstva Kosova u Unesko — uključujući i izjavu ministra spoljnih poslova Ivice Dačića, kako su preneli mediji, da bi ′to bilo isto kao i kada bi neko predložio članstvo u Unesku za Islamsku državu‘ — potpuno se kosi sa duhom dobrosusedskih odnosa za koji se briselski dijalog zalaže“.I tako svakog dana, godinama. I izjave, a pogotovu dela koja nedvosmisleno zaokružuju nezavisnost takozvanog Kosova. Pristrasno i ne birajući sredstva.
Takozvano Kosovo je, prema mišljenju analitičara Aleksandra Pavića, geopolitički projekat. „Taj projekat nema veze sa time hoće li tamo biti istrebljeni svi Srbi i nealbanci, već ima za cilj da se Srbija potpuno onesposobi kao država, da se albanski element koristi kao što su ga nekad koristili Turci za kontrolu prostora od strane stranog zavojevača“, precizira Pavić za Sputnjik. Zapadu, dodaje on, uopšte nije važno koliki je stepen kršenja ljudskih prava. „Nijedan zločin protiv nealbanaca neće biti sankcionisan, ostaće nekažnjen zato što su oni tu kao izvršioci radova. Zato se tako i ponašaju, jer znaju da imaju zeleno svetlo i, praktično kao DŽejms Bond, dozvolu za ubistvo“, zaključuje Pavić. SSP je, dakle, ratifikovan. Koliko će ulaza u crkve na Kosmetu morati da zavari administracija u Prištini do sledeće stepenice ove takozvane države na putu u društvo evropskih država?Pročitajte još: