List navodi da bi Izetbegović svoju tezu za „oduzimanje” imena Republici Srpskoj obrazložio „činjenicom” da se u nazivu tog entiteta „prepoznaje samo jedan narod” i da je „on diskriminatorski po građane koji nisu Srbi”, te da je naziv Republika Srpska „uspostavljen u Skupštini srpskog naroda BiH, bez učešća Bošnjaka i Hrvata”.
U apelaciji Izetbegović će se, prema saznanjima „Narodnih”, pozvati i na odluku Ustavnog suda iz 2000. godine, kojom je – umesto člana jedan Ustava RS, koji je glasio da je „RS država srpskog naroda i građana koji u njoj žive” – određeno da je „RS jedan od dva ravnopravna entiteta u BiH, te da Srbi, Bošnjaci i Hrvati, kao konstitutivni narodi, ravnopravno učestvuju u vršenju vlasti. Kao dodatni argument koristiće i „aktuelnu” odluku o neustavnosti 9. januara, Dana RS.
„Izetbegovićevi timovi iz predmeta protiv Srba, vođenih pred Haškim tribunalom i Sudom BiH, vade delove presuda kojim žele da ’dokažu’ da je na teritoriji RS izvršeno sistematsko i plansko etničko čišćenje svih koji nisu Srbi, i da je ’sve kulminiralo genocidom u Srebrenici’, te da je RS ’genocidna tvorevina’ u kojoj nesrpski narod, pod tim nazivom, ne oseća sigurnost”, rekao je sagovornik „Narodnih”.
On je, kako se navodi, napomenuo da će Izetbegović u apelaciju, kao dokaz više, uvrstiti i „Izveštaj komisije za istraživanje događaja u Srebrenici i oko nje, od 10. do 19. jula 1995. godine, koji je usvojila Vlada RS u vreme dok je na njenom čelu bio Dragan Mikerević, i obraćanje bivšeg predsednika RS Dragana Čavića od 22. juna 2004, neposredno nakon što je tadašnja Vlada RS usvojila sporni izveštaj”.
Isti izvor potvrdio je kako Izetbegović „veruje” da će i ova njegova apelacija „biti prihvaćena”.
Izvor: Politika