Ubijeni libijski lider Moamer Gadafi upozorio je pre četiri godine tadašnjeg britanskog premijera Tonija Blera na pretnju od islamističkog ekstremizma za Evropu, pokazuju telefonski razgovori dvojice političara koje je objavio Komitet za inostrane poslove britanskog parlamenta.
Gadafi je 25. februara 2011. godine, kada su u Libiji već izbili neredi, objašnjavao Bleru da pokušava da zaštiti zemlju od boraca Al Kaide, objavio je britanski Telegraf. "Ne napadamo mi njih, nego oni nas. Hoću da vam kažem istinu. Ova situacija nije tako komplikovana, sve je jednostavno - u Severnoj Africi su se pojavili ogranci organizacije Al Kaida. Ogranci u Libiji su slični onima koji su bili u Americi uoči 11. septembra", rekao je tada Gadafi. Libijski lider je Bleru rekao i da su džihadisti nabavili oružje i da uteruju ljudima strah u kosti. "LJudi ne mogu da izlaze iz kuća, ali niko ne predstavlja realnu sliku, ovde nema stranih dopisnika. Molili smo sve svetske reportere da dođu i da vide istinu. To su naoružane bande. S njima nema dogovora", upozoravao je Gadafi. Prema njegovim rečima, cilj terorista bio je uspostavljanje kontrole nad Sredozemljem i potom napad na Evropu. Britanski premijer Toni Bler tada je odgovorio da je neophodno pronaći mirno rešenje situacije. Tri nedelje nakon razgovora koalicija zapadnih zemalja, u kojoj je bila i Velika Britanija, počela je da bombarduje Libiju kako bi svrgnula Gadafija. Telegraf navodi da je Toni Bler dva puta telefonom zvao libijskog lidera, pokušavajući da ga nagovori da napusti zemlju. S obzirom na to da je posle njegovog svrgavanja Libija doživela potpuni krah i da građanski rat i dalje traje, britanski list zaključuje da su se Gadafijeva upozorenja, izgleda, obistinila. Danas mnoge delove Libije kontrolišu ekstremisti povezani sa Islamskom državom. Predsednik Komiteta za inostrane poslove Krispin Blant rekao je da će Komitet, u okviru istrage o događajima u Libiji, razmotriti "proročko upozorenje" Gadafija. Prema njegovim rečima, svedočanstva kojima Komitet raspolaže u ovom trenutku, govore o tome da su "zapadni političari bili manje pronicljivi od Gadafija u vezi sa rizicima intervencije, kako za libijski narod, tako i za interese Zapada".
Pročitajte još:Ako bude Trećeg svetskog rata, Rusi pobeđuju Amere: Evo i zaštoBRAT: Ramzan Kadirov čestitao Božić pravoslavcimaU SLUČAJU RATA: Čime raspolažu Iran i Saudijska Arabija
Izvor: Tanjug