Kako se nezvanično saznaje iz tog Ministarstva, Dačić i nema nameru da se ovim povodom obrati građanima Srbije.
- Dačić sigurno neće oglašavati. Znate to je osetljiva tema. Oglasio se premijer Srbije Aleksandar Vučić, to je valjda dovoljno. Dačić je za sada najmanje nadležan za celu situaciju – rečeno je iz Ministarstva spoljnih poslova Srbije.
Novinari su poslali zvanično sledeća pitanja Ministarstvu spoljnih poslova:
- Da li je ministarstvo uputilo depešu Crnoj Gori zbog hapšenja srpskih državljana?
- Šta će Ministarstvo uraditi povodom hapšenja srpskih državljana?
- Da li su u kontaktu sa njima i njihovim advokatima?
- Kakav je zvaničan stav Ministarstva povodom hašenja srpskih državljana u Crnoj Gori?
- Kada će srpski državljani biti vraćeni u državu Srbiju?
Na pitanja od Ministarstva usledio je sledeći odgovor:
"Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije i Ambasada Republike Srbije u Podgorici su, odmah po prijemu neformalne informacije o hapšenju srpskih državljana u Crnoj Gori, 16. oktobra 2016. godine stupili u kontakt sa nadležnim tužilaštvom Crne Gore, a 17. oktobra od Ministarstva spoljnih poslova i evropskih integracija Crne Gore zatražili zvaničnu informaciju o licima koja su lišena slobode i o razlozima hapšenja. Prema dobijenim informacijama, uhapšeno je dvadeset državljana Republike Srbije, zbog osnovane sumnje da su izvršili krivična dela stvaranje kriminalne organizacije i terorizam u pokušaju. Nakon prvog saslušanja, šest lica je pušteno na slobodu i deportovano u Republiku Srbiju.
Ambasada Republike Srbije u Podgorici je, 17. oktobra 2016. godine, zatražila saglasnost nadležnih organa Crne Gore da konzul poseti uhapšene srpske državljane, radi pružanja konzularne pomoći i zaštite, u skladu sa odredbama Bečke konvencije o konzularnim odnosima i bilateralne Konzularne konvencije. Ambasada Republike Srbije u Podgorici je u redovnom kontaktu i sa članovima porodica naših građana koji su joj se do sada obratili. Takođe, Ambasada će stupiti u kontakt i sa braniocima po službenoj dužnosti, kada ih nadležni sud postavi i nastaviti da pruža punu konzularnu pomoć i zaštitu uhapšenim državljanima Republike Srbije".
Sem što su sami sebe demantovali načelno prihvatajući svoju zakonsku obavezu da štite državljane Srbije u inostranstvu za šta je zaduženo pravna služba u okviru Konzularnog odeljenja tog Ministarstva, u ovim rečenicama nema niti jedan konkretan odgovor na naša pitanja. Ovakav odnos prema penzionisanom generalu koji je aktivno učestvovao u odbrani Srbije tokom NATO agresije zastrašujući je primer nebrige i nerada Ministarstva spoljnjih poslova.
Svoju nemoć ovo Ministarstvo je pokazalo i u slučaju Slavice Burmazović kojoj je nevenčani suprug Ejup Sabri Jundžu oteo troje dece i odveo ih u Tursku. Iako su taj slučaj i turske i naše vlasti proglasile međunarodnim slučajem kidnapovanja - do danas, deca još nisu stigla u Srbiju.
Dokle ćemo čekati da ministar Dačić pokrene sve mehanizme koji mu stoje na raspolaganju u cilju zaštite svioh građana, a naročito onih koji su žrtva predizbornih i izbornih spin doktora na privremenom radu u Crnoj Gori.
Izvor: Mediji