„Zastrašujuća raketa“, „maskirani đavo“, „nuklearni pakao“ samo su neki od epiteta kojim zapadni mediji opisuju novu rusku interkontinentalnu balističku raketu. Britanski eksperti tvrde da će ona biti u stanju da „u sekundi uništi celu jednu zemlju“.
Do „eksplozije“ u zapadnim medijima došlo je nakon što je Rusija objavila ekskluzivne fotografije najvećeg ikada ruskog nuklearnog projektila, koji je u razvoju od 2009. godine. Zapadni vojni eksperti navode da je „Sarmat“ najveća raketa koju je čovek ikada napravio, kao i da Vašington „nema čime da joj parira“.
Zapad je, doduše, do sada smirivalo to što je prethodnik „Sarmate“, čuveni „Vojvoda“, poprilično zastareo — razvoj prve modifikacije tog projektila počeo je još 1969. godine, a poslednju verziju te balističke interkontinentalne rakete sovjetska armija je preuzela na korišćenje krajem osamdesetih godina prošlog veka. Godinama su na Zapadu strepeli i od „Vojvode“ — zbog ogromne moći nazvali su ga čak i „Satana“.
Poslednjih godina, doduše, Zapad je ohrabrivalo to što se vek trajanja „ruskih đavolaka“ bližio kraju. Upravo zbog toga je vest o stvaranju nove rakete RS-28 „Sarmat“, koju zovu „naslednikom“ ili „sinom Satane“, postao za zapadne partnere Rusije veoma neprijatno iznenađenje. Nova raketa je, za razliku od „Vojvode“, koja je proizvođena na teritoriji Ukrajine, u potpunosti ruska. Ali „Sarmat“ će biti još ubojitiji od „Vojvode“ — eksperti kažu da će prevazići prethodnika i po energetskoj efikasnosti, što će toj raketi omogućiti da pogađa ciljeve u bilo kojoj tački na svetu. Biće sposobna da se suprotstavi svemirskom ešalonu udarnih sredstava, a moći će da se lansira praktično sa svakog mesta i u svim pravcima. „Sarmat“ još nazivaju i „ubicom raketnih štitova“, jer su te rakete stanju da eskiviraju odbrambene radarske sisteme i da u jednom mahu unište površinu veličine Francuske ili Teksasa.
Stručnjak za rakete, ruski general-major u penziji Vladimir Vasiljenko, za Sputnjik je objasnio da se tokom pravljenja rakete „Sarmat“ vodilo računa o tome da i Amerikanci razvijaju svoj sistem protivraketne odbrane i da novi projektil mora biti jači i pametniji od protivničkog.
U Moskvi kažu i da će nova raketa moći da leti preko Severnog i Južnog pola, odakle niko ne očekuje napad, i gde niko i ne pravi protivraketni „kišobran“. Konstruktori navode da se „Sarmat“ ne obazire na protivraketnu odbranu: „Neće je ni primetiti“. Britanski tabloid „Dejli miror“ pisao je da će najnovije rusko nuklearno oružje „uneti strah u srca vojnih rukovodstava zapadnih zemalja“, pošto postojeće vojne tehnologije, kako je navedeno, „apsolutno nisu u stanju da ga zaustave“. „Prema nezvaničnim pričama, raketni sistem ’Sarmat‘ najmoćniji je od svih koji su ikada napravljeni“, navodi se u članku. Očekuje se da raketa bude u stanju da ponese i do 10 teških bojevih glava, ili 16 lakih, ili kombinaciju bojevih glava i kontramera za savladavanje neprijateljske raketne odbrane. Balistička interkontinentalna raketa „Sarmat“ ima domet od najmanje 10.000 kilometara, maksimalnu brzinu od sedam kilometara u sekundi, teža je od 100 tona i ima pogon na tečno gorivo. U očekivanju da se nova raketa pojavi, mnogi inostrani vojni stručnjaci kažu da ih najviše brine mogućnost da RS-28, naoružan projektom 4202, ruskom hipersoničnom jedrilicom-nosačem bojevih glava, nakon odvajanja od rakete-nosača, može da ubrza od 7 do 12 maha i bukvalno postane hipersonična krstareća raketa. Očekuje se da će Rusija staviti „Sarmat“ u operativnu upotrebu do kraja 2018. godine i da će nakon što bude dovršen verovatno biti razmešten na lokacije u Sibiru.
Neki ruski izvori su precizirali da će sistem biti baziran u ukopanim lansirnim silosima i stacioniran u Užurskoj raketnoj diviziji i pozicionom rejonu Dombarovski.
Ruski eksperti kažu da će „Sarmat“ poslužiti kao efikasan odgovor na američko razmeštanje protivraketne odbrane u blizini ruske granice, ali i za projekte kao što su „Brzi globalni udar“ — inicijativu Pentagona za savladavenje strateškog odvraćanja potencijalnog neprijatelja uz upotrebu masovnog lansiranja konvencionalnih krstarećih raketa. Eksperti ističu da ovako perspektivne rakete, kao što su „Sarmat“ ili „Barguzin“, garantuju efikasan i pouzdan odgovor bilo kojem agresoru koji se usudi da protiv Rusije primeni oružje za masovno uništenje. Ruski Državni raketni biro „Makejev“, koji je objavio kako izgleda balistička raketa RS-28 „Sarmat“, u propratnom tekstu je ukazao da „Sarmat“ treba da obezbedi „garantovano nuklearno obuzdavanje protivnika“ ruskim strateškim snagama. Nakon što je fotografija nove rakete objavljena, nekoliko najtiražnijih zapadnih medija počelo je širi paniku i svojim čitaocima „uteruje strah u kosti“. „Eksperti upozoravaju da će Putinova ’Satana‘ moći da satre sa lica zemlje istočnu obalu Amerike za samo nekoliko minuta ukoliko počne Treći svetski rat“, navodi britanski „San“, plašeći ljude „ruskim nuklearnim paklom“. Tabloid je preneo i komentar američkog autora Pola Krejga Robertsa, koji je ranije pisao o tome da samo jedna bojeva glava može da uništi skoro ceo NJujork, a pet ili šest — celu Istočnu obalu SAD.
Britanski „Dejli mejl“ navodi da je raketa „najozbiljnije upozorenje Zapadu“. „’Sarmat‘ neće izbrisati sa lica zemlje samo američku istočnu obalu, već Englesku i Vels, i to 2.000 puta moćnijom bombom od onih koje su bačene na Hirošimu i Nagasaki“, glasi jedan od tekstova u tom listu.
Američki „NJujork post“ tvrdi da je nuklearna raketa „Satana“ u stanju da stvori „pakao na zemlji“. „Rusko nuklearno oružje je ’zamaskirani đavo‘“, navodi se u tekstu visokotiražnog njujorškog lista.
Izvor: rs.sputniknews.com