Pre svega, votku treba ohladiti, čak staviti bocu u sneg. Preporučuje se da se votka pije u malenim dozama, odnosno u malenim čašicama. Nakon svake čašice treba nešto prezalogajiti. A po tom pitanju ruska kultura zadivljuje raznovrsnošću i obiljem svih mogućih jela uz piće, jela pripremljenih posebno za votku.
Evo koja su to jela koja su u Rusiji najpopularnija uz votku:
1. Povrće pripremljeno na različite načine: natopljeno, ukiseljeno, usoljeno.
Najpopularniji su krastavci, paradajz, kupus sa jarebicom ili brusnicom, antonovke, i to posebno rusko kiselo-slatka sorta. Povrće je posebno ukusno, ako ga se natopi ili nasoli u hrastovim bačvama. Poslužuje se obično hladno. Pre nego što se posluži na sto, ponekad se isto ohladi u snegu.
2. Usoljene ili marinirane pečurke.
Pre svega vrganji, lisičarke ili rujnice. Pre nego što se iznesu na sto, gljive se u posudi za salatu polivaju suncokretovim uljem i posipaju crvenim ili zelenim lukom. Uz votku posebno su ukusne usoljene lisičarke u pavlaci ili krompir koji je zapečen ili pržen sa svežim pečurkama.
3. U Rusiji je uz votku najpopularnija riba haringa.
Rusi komadiće ove morske ribe posipaju naseckanim crvenim lukom ili zelenom salatom. Obično se začini suncokretovim uljem i sirćetom. Po pravilu, uz haringu serviraju vrući kuvani krompir sa pavlakom, sitno naseckani peršun i posebni raženi hleb. Ta trijada: votka-haringa-krompir je klasično jelo s kojim se pije votka u Rusiji.
4. Crvena ili crna ikra
Ako se govori o jesetrinoj crnoj ikri, onda je otmenija njena vrsta – siva ili morunin kavijar. Ikru obično serviraju na malenim komadićima belog hleba s maslacom. Ako se ikra servira kao zasebno jelo, onda kašiku s ikrom stavljaju na razbijenom ledu.
5. Slanina ili šunka
Najukusnija je slanina od svinjskog trbuha, tanka, obično s tri ili četiri međusloja mesa. Posebno je ukusna slanina čiju su kožu premazivali smolom. Tad kožura dobija posebnu boju. Slanina se obično poslužuje ohlađena, a uz nju serviraju crveni ili beli luk.
6. Pihtije
Posebno su popularne od svinjske glave, masne goveđe kosti i petla. Uz različite vrste pihtija tradicionalno se servira poznati ruski koren – usitnjeni ren ili gorušica.
7. Ruske palačinke su raskošne, s kvascem
Uz palačinke Rusi piju samo votku. Vrućim palačinkama dodaju otopljeni maslac, premazuju pavlakom i ikrom, posipaju sitno naseckanim zelenim lukom. To je tradicionalno jelo za poznati ruski praznik Maslenicu kojim se ispraća zima.
8. Olivierova salata
Poznata ruska salata Olivierova salata (ili u Srbiji jednostavno - ruska salata) ili jedna druga, nešto manje poznata – Vinegret. Ruska salata je smesa od sitno naseckanih kuvanih jaja, kobasice, kiselih krastavaca i kuvane kobasice, začinjena majonezom. Vinegret je salata od kiselog kupusa, naseckanih kockica kuvane cvekle i belog pasulja.
9. Sibirski peljmeni ili okruglice
Votka je klasično piće uz vruće peljmene. Uz njih serviraju pavlaku, majonez, posipaju sitno mlevenim biberom. Posebno su dobre okruglice s krompirom i gljivama. Obilno ih polivaju na maslacu dinstanim naseckanim crvenim lukom.
10. Pečena svinjetina
Poslužuju je sa pavlakom i renom – klasično rusko jelo koje pune heljdinom kašom i peku. Poseban ukus ostaje kada se nakon čašice hladne votke uzme zalogaj vrućeg mesa.
11. Kuvano ili pečeno meso: govedina ili teletina
Komadić kuvanog mesa, svinjetina ili jednostavno meso zapečeno u testu. Svim tim jelima jednostavno je potrebno jedno ozbiljno piće kao što je votka.
12. Boršč ili šči
To su vrste jakih, gustih mesnih supa. Neizostavni su sastojak boršča, za razliku od ščija (supa od kupusa), cvekle i paradajza. Uz boršč se obično poslužuje pavlaka i mlečne žemičke koje su posipane sitno naseckanim belim lukom. Neki vole u tanjir vrelog boršča da dodaju čašicu votke.
Izvor: Mediji