Osim zahteva da Srbija prepusti Kosovu svu imovinu „Trepče“ i „Gazivoda“, na tom spisku se nalazi i imovina „Telekoma“, što je veliki politički, ali i bezbednosni problem za Beograd.
Plan Prištine je da zagospodari imovinom „Telekoma“ na Kosovo, a na taj način bi nesmetano mogla da prisluškuje sve građane Srbije, čak i njene najviše funkcionere, što tom problemu daje novu dimenziju.
- Pitanja „Trepče“ i „Gazivoda“ su veoma osetljiva za Srbiju i premijer Vučić je u više navrata rekao da ih neće prepustiti Albancima. Ipak, u pregovorima i ucenama otišlo se najdalje do sada. Od Beograda se traži da se odrekne sve imovine na KiM i da ono u šta se godinama ulagalo sada treba drugome da se olako prepusti - kaže sagovornik iz Vlade Srbije.
Prema njegovim rečima, sada su svi zabrinuti za sudbinu imovine srpskog telefonskog operatera.
- Knjigovodstvena vrednost „Telekoma“ na KiM je 11 miliona evra, dok je tržišna mnogo veća i ne može se sa sigurnošću ni proceniti. Kada se na to doda novac dobijen od usluga koje operater pruža, jasno je da bi gubitak bio višestruk - kaže naš sagovornik.
Orhan Dragaš, stručnjak za bezbednost, kaže za „Alo!“ da je pred Srbijom veoma teška odluka i da se posebno mora povesti računa o imovini srpskog operatera, jer tu nije reč samo o politici i novcu, već i o bezbednosti zemlje.
- Pitanje imovine „Telekoma Srbija“ nije samo imovinsko, već i bezbednosno. Imajući u vidu nepostojanje jakih institucija na Kosovu i paradržavu koja je nastala i održava se na kriminalu, postoji velika bojazan da bi se ulazak u sistem našeg „Telekoma“ svakako mogao zloupotrebiti i za praćenje komunikacija srpskih građana. Tehnički je moguće odvojiti pristup infrastrukturi na Kosovu od infrastrukture u centralnoj Srbiji, ali opet ostaje opasnost nadzora naših građana na Kosovu - kaže on.
Marko Đurić, direktor Kancelarije za KiM, izjavio je da pitanje statusa KiM ostaje tačka trajnog neslaganja Beograda i Prištine, navodeći da njihov dijalog od samog početka ima jednu hroničnu boljku, a to je činjenica da dve strane nemaju isti interes. On je rekao da je pred nama poduži katalog nerešenih pitanja koja moraju da se nađu na pregovaračkom stolu, a da su neka od njih ključna za budućnost srpsko-albanskih odnosa i položaj i prava srpskog naroda.
Vučić: Videćemo još je li sve to zakucano
Premijer Vučić izjavio je da očekuje nastavak razgovora o telekomunikacijama na KiM sa evropskim zvaničnicima i predstavnicima Kosova. - Imaćemo još mnogo kontakata, pokušaćemo ako možemo nešto da popravimo i da vidimo da li je tu sve zakucano - rekao je Vučić novinarima u Senti. Vučić je o akcionom planu za telekomunikacije na Kosovu i Metohiji rekao da su problematične tačke devet i 11, koje se tiču upotrebe baznih stanica i imovine. - Ako je to nešto na osnovu čega se donosi pravilo da i u svim drugim oblastima imovina automatski pripada njima, onda automatski možemo da kažemo: „Doviđenja za ‚Trepču‘, ‚Gazivode‘ i ‚Valač’” - rekao je on. Vučić je rekao da će kada bude doneta odluka o akcionom planu, tada biti i saopštena. Komentarišuči predloženi zakon o rudarskom kompleksu „Trepča“, Vučić je rekao da i ako bude usvojen u Skupštini Kosova ne zna kako prištinske vlasti planiraju da sarađuju sa Srbima na Kosovu i predstavnicima vlasti u Beogradu.
Svađa Kocijančićeve i Đurića
Maja Kocijančić, portparol EK, izjavila je da za EU dijalog Beograda i Prištine nema veze s ultimatumima, već sa sprovođenjem dogovora. Kocijančićeva je rekla da se EU oslanja na dogovor o telekomunikacijama i na akcioni plan o kojem su i Srbija i Kosovo postigli sporazum. „Ovde je reč o tome da su Kosovo i Srbija dogovorili o uslovima pod kojima je Kosovo dobilo pozivni broj, a srpska kompanija je na Kosovu dobila potpunu dozvolu i privremenu jurisdikciju za postojeću mobilnu mrežu“, rekla je ona. Direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić odgovorio je da je „oduševljen“ izjavom Kocijančićeve i upitao je gde su bili njena reakcija i komentar kada su Srbiju nazivali šakom jada. - Ako to što EU radi Srbiji nije ultimatum, kako se zove to kada imate neku obavezu koja vam je nametnuta da je sprovedete, imate rok da je sprovedete i sankciju ako je ne sprovedete - upitao je Đurić.
Izvor: Alo