Kada je Jedlička 13. aprila 2015. godine proglasio državu Liberland, na ničijoj zemlji između Srbije i Hrvatske, i postao njen prvi predsednik, mnogi su to shvatili kao šalu. On je, međutim, veoma ozbiljan u svojoj nameri da Liberland postane priznata država, piše "Daily Beast".
Kako stvoriti državu?
Pretražujući termin "ničija zemlja" na "Vikipediji", Jedlička je otkrio teritoriju površine sedam kvadratnih kilometara. Za tu teritoriju su, objasnio je potom, i Srbija i Hrvatska rekle da im ne pripada. U to vreme Jedlička se bavio politikom u Češkoj, gde je bio član Stranke slobodnih građana. Nakon otkrića "ničije zemlje", Jedlička, njegova supruga i prijatelji zaboli su zastavu na teritoriji na zapadnoj obali Dunava između Srbije i Hrvatske i potom ga izglasali za predsednika.
- Učinili smo sve po pravilima. To je bila ničija zemlja - rekao je on.
Da bi Liberland postao prava država, potrebno je mnogo više od pukog proglašenja, ali Jedlička ocenjuje da su na pravom putu. Nedavno je gostovao u Bosni na Festivalu sloboda u Sarajevu.
- Velika mi je čast da sam ovde danas i da predstavljam Liberland. Upravo sam stigao iz Brazila, gde sam se uverio da Liberland uživa veliku popularnost širom sveta, koja još raste jer smo svi željni promena koje vode ka prosperitetu i slobodi - kazao je Jedlička u uvodnom izlaganju.
Šta kvalifikuje suverenu državu?
Prema Konvenciji u Montevideu, postoje četiri kriterijuma koji definišu državu: stalna populacija, definisana teritorija, sopstvena vlada i sposobnost odnosa sa drugim državama.
Liberland ima definisanu teritoriju, onu na koju, kako napominju Liberlanđani, ni Srbija ni Hrvatska ne polažu pravo, a ima i svoju vladu.
Gabrijel Rosman, profesor sociologije sa Kalifornijskog univerzitete u Los Anđelesu kaže da "ničija zemlja ili terra nullius, koja nikome ne pripada, može da pripadne onom ko položi prava na nju, što je u ovom slučaju Liberland". - Liberland ima sposobnost da vodi svoju teritoriju... Ima nacrt ustava, pravosuđe, valutu, (veoma aktivnog) predsednika, kabinet i sofisticirani proces dobijanja državljanstva. Makar na papiru, ako ne još u praksi, Liberland ima sve neophodne komponente moderne liberalno-demokratske države - smatra Rosman. Liberland ima predsednika, potpredsednika, ministre, konzule i predstavnike širom sveta. - Gradimo diplomatske mreže. Trenutno imamo 80 funkcionalnih kancelarija širom sveta - kaže Jedlička. Iako još nijedna država nije priznala Liberland, na sajtu "Liberland press" objavljeno je da su neki poljski poslanici predlagali priznavanje. Jedlička je rekao da je "pripritet osiguranja priznavanja nezavisnosti od drugih zemalja". - Planiram nekoliko interesantnih dešavanja koji će pomoći zvaničnom priznanju države. To je naš plan za ovu godinu. Postoji veliki broj zemalja koji je prijateljski nastrojen prema nama - kaže on. Međutim, ostaje tu i poslednji deo slagalice – stalna populacija.