Stručnjaci ocenjuju da time dve svetske vojne sile pokazuju da je linija podele između njih povučena preko teritorija Srbije i Crne Gore, ali upozoravaju i da na Zapadu neće s odobravanjem gledati na manevre u našoj državi.
Koliko je Srbija pod lupom Zapada, najbolje zna šef srpske diplomatije Ivica Dačić, koji je juče morao da pravda zajedničke aktivnosti dve vojske.
Packe s obe strane
- Nećemo valjda da pitamo nekog činovnika ili potrčka da nam da odobrenje za neku vojnu vežbu, kakva bi to bila zemlja - odbrusio je Dačić na pitanje medija o eventualnim primedbama Zapada.
Kako je podsetio, Srbija s Rusijom ima dve vojne vežbe, a sa NATO i zemljama EU od 20 do 30.
- Mi ćemo da pravimo vojne vežbe i da sarađujemo s kim hoćemo, ovo je naša zemlja i naši interesi - naglasio je on.
Politički analitičar Boško Jakšić kaže da je Srbija „u režimu packi“, pa će još jednu zaraditi i zbog ove vojne vežbe s Rusima.
- Trenutak je kada se sve meri apotekarskom vagom. Odnosi Zapada i Istoka toliko su zaoštreni da je i balkanski region postao veoma važan i osetljiv poligon na kom se sada svako narušavanje balansa kažnjava. Pošto je Srbija u režimu packi, Zapad će vojnu vežbu s Rusijom posmatrati s podozrenjem. Isto kao što Rusi nervozno deluju kada Beograd ne pruži imunitet njihovim pripadnicima u humanitarnom centru u Nišu. Da odaberemo partnera, dobijali bismo packe od jedne strane, a ovako trpimo od obe strane - objašnjava Jakšić. Da će manevri još više zakomplikovati poziciju Beograda, smatra i Maja Bjeloš iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku. Ona naglašava da je za Srbiju sve nezgodnije da pravda svoju politiku nesvrstavanja. - Istovremene vojne vežbe NATO u Crnoj Gori i Rusije u Srbiji pokazuju da je linija podele na Balkanu, koju su uspostavile Moskva i Vašington, povučena upravo preko srpske i crnogorske teritorije. Politika balansiranja Srbije sve teže je održiva jer zaoštrene strane žele politiku svrstavanja. Dakle, ako ste u jednom klubu, onda ste protiv drugog - ocenjuje ona.