Najnovije

MILIĆKINA ŠIZOFRENIJA: Srpske trupe već idu u NATO, samo se o tome ćuti!

Direktorka Centra za evroatlantske studije Jelena Milić pozdravila je sastanak premijera Vučića s generalnim sekretarom NATO Jensom Stoltenbergom koji bi trebalo da se održi u sredu.

Jelena Milić (Foto: JuTjub)

Međutim, kako kaže, javnost u Srbiji bi trebalo da bude detaljnije obaveštena o odnosima Srbije i NATO i o značaju tih odnosa.
Dobro je što se nastavlja "tradicija" da se premijer sastaje sa generalnim sekretarom NATO, rekla je Milićeva za Tanjug, ali i primetila da srpska javnost nema dovoljno informacija o odnosu nase države sa Alijansom, jer se ta komunikacija i njen značaj, prema njenim rečima, "prikrivaju".

Da se izjasnimo

Milićeva takođe primećuje da postoji dosta prostora i da zapadna međunarodna zajednica bude otvorenija i da se, bez obzira na složenost geopolitičkih dešavanja, izjasni konkretnije i jasnije o tome da li je Srbija pouzdan partner ili nije.
Ona podseća da su nedavno u parlamentu usvojeni zakoni koji omogućuju da srpski vojnici i drugi pripadnici državne administracije mogu da učestvuju u misijama Evropske unije, između ostalog i Misiji EU u Mediteranu za borbu protiv šverca izbeglica i migranata, koja će, naglašava, biti prva misija EU u koju će se NATO direktno uključiti.
- Da li javnost zna da Srbija šalje trupe u misiju u kojoj će učestvovati i NATO? Mi smatramo da je to izuzetno dobro, ali i da nije dobro da se o tome ne govori - navodi Milićeva.

Da li Srbija ovo zna?

Podseća da se pre mesec dana NATO direktno uključio, slanjem avaksa, u borbu globalne koalicije predvođene SAD protiv ID, kojoj se još pre par godina priključila i Srbija.
- Da li Srbija to zna - upitala je Milićeva, navodeći da je njena organizacija, koja se zalaže za saradnju sa NATO, izložena kritikama, pogotovo otkad je, kaže, pojačan ruski uticaj u Srbiji.
Ističe i da postoji dosta prostora da zapadna međunarodna zajednica bude otvorenija i konkretnije saopšti da li je Srbija pouzdan partner ili nije.
Navodi da je vreme da se, 16 godina posle bombardovanja SRJ, "pomerimo od opštih mesta" koje smo čuli i od zamenika pomoćnika generalnog sekretara NATO za politička pitanja i bezbednosnu politiku DŽejmsa Apaturaja prilikom posete Beogradu - da je Srbija vojno neutralna, da NATO poštuje vojnu neutralnost, da su u Partnerstvu za mir i Rusi...
Milićeva kaže i da Srbija nije uradila gotovo ništa po pitanju sprovođenja IPAP, te navodi da se plaši da je razlog za to ruski pritisak zbog statusa rusko - srpskog humanitarnog centra u Nišu.

Četvrta beogradska NATO nedelja

Sve to - odnosi Srbije i NATO, odnosi NATO i EU prema sve većoj pretnji koje dolaze iz Rusije - biće teme dvodnevne međunarodne konferencije u okviru Četvrte beogradske NATO nedelje, koja će se održati 28. i 29. novembra u Beogradu, najavljuje Milićeva.
Biće to, kaže direktorka CEAS-a, najveći skup o NATO u Srbiji ikada održan, ali, predstavnici vlade, Ministarstva odbrane i Ministarstva spoljnih poslova nisu do sada potvrdili učešće, iako su pozvani.
Milićeva ističe da ne zna da li je to poruka CEAS-u kao organizaciji, ili, pre, zaokret u spoljnoj politici i nastavak trenda sakrivanja i negiranja značaja postojanja komunikacije između državnih organa Srbije i NATO.
Ona kaže da se to svakako "registruje" u NATO:
- U ovako složenoj geopolitičkoj situaciji Srbija ne bi trebalo da bude deo problema, već da ide u susret i da bude deo rešenja sa onim strukturama za koje misli da su vrednije i njenih napora da se u njih integriše - navela je Milićeva. Izvor: Vesti-online.com

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA