Najnovije

Turska može u ŠOS, ali mora da istupi iz NATO-a!

Jedan od utemeljivača Šangajske organizacije za saradnju, general-pukovnik Leonid Ivašov, smatra da je ideja Redžepa Tajipa Erdogana da Turska stupi u ŠOS ispravna, ali da Ankara, ukoliko krene tim putem, mora da počne proces izlaska iz NATO-a.

Foto: RIA

Pošto je predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan izjavio da razmatra Šangajsku organizaciju za saradnju (ŠOS) kao alternativu Evropskoj uniji, s kojom Ankara čeka ujedinjenje već više od 50 godina, državni službenici Rusije i Kine dali su „zeleno svetlo“ za ovu ideju, piše „Dejli sabah“. 
Predstavnik Ministarstva inostranih poslova Kine Gen Šuan je naglasio da je Turska već „partner u dijalogu“ u okviru ŠOS-a i tesno sarađuje s organizacijom. Prema rečima diplomate, Kina je spremna da „ozbiljno prouči“ ovo pitanje zajedno s ostalim članicama ŠOS-a.
S ruske strane član Komiteta Saveta federacije za odbranu i bezbednost Aleksej Puškov prokomentarisao je na svojoj stranici na Tviteru: „Stupanje Turske u ŠOS bio bi logičan korak za Erdogana. ŠOS nije zamena za EU, ali njene članice su potpuno suverene za razliku od članica EU“.   Jedan od osnivača ŠOS-a, general-pukovnik Leonid Ivašov, nazvao je Erdoganovu izjavu „ispravnom odlukom“ i naveo da će stupanje Turske u ovu organizaciju biti veoma važan korak.  Prema mišljenju generala, međutim, ako krene tim putem, Ankara mora da počne proces izlaska iz NATO-a, jer je učešće članice Alijanse u ŠOS-u malo verovatno.
„Dejli sabah“ podseća da je tokom obraćanja novinarima predsednik Erdogan izjavio: „EU odugovlači već 53 godine. Može li uopšte neko da trpi takvo ponašanje? Ako ne nameravate da okončate pregovore, zbog čega ste ih uopšte započeli?“.
Istovremeno, vicepremijer Numan Kurtulumuš smatra da je Turska jedna od zemalja koje istovremeno mogu da održavaju odnose sa svim delovima sveta. Eksperti naglašavaju da je ŠOS interesantan Turskoj pre svega u oblasti bezbednosti u regionu za koje je organizacija specijalizovana i da je zbog toga ne treba porediti s Evropskom unijom.   S obzirom na to da većina pretnji za Tursku potiče upravo od granica s Azijom, stupanje u ŠOS za nju biće veoma nužna odluka, smatraju turski analitičari.  Ali to još nije povod da se prekidaju veze s EU i drugim blokovima, zbog toga što Turska ima „veliki geopolitički značaj zahvaljujući svom strateškom položaju između Azije, Evrope i Bliskog istoka“.  Izvor: rs.sputniknews.com

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA