Stoltenberg je rekao da Severnoatlantska alijansa poštuje vojnu neutralnost naše zemlje i izrazio žaljenje zbog nevinih žrtava NATO kampanje, odnosno svojevremenog bombardovanja SRJ.
Generalni sekretar Alijanse je zajedničku pres konferenciju s Vučihem u Briselu počeo pozdravom "dobar dan" na srpskom jeziku i istakao da je Srbija u srcu Balkana, što je u srcu Evrope, te da značjano doprinosi na različite načine regionalnoj stabilnosti.
On je ocenio da je imao odličan sastanak sa premijerom Vučihem.
Poručio je da NATO poštuje suverenu odluku naše zemlje o vojnoj neutralnosti.
Takođe je podsetio da je svrha i cilj vazdušnih akcija NATO 1999. godine bila zaštita civila, u čemu se, kaže, uspelo.
"Gubitak života nevinih ljudi je bila tragedija i zbog toga duboko žalim", rekao je šef NATO.
Poručivši Vučiću da je dobrodošao u sedište NATO, on je dodao je srpski premijer imao odličan sastanak sa predstavnicima Atlantskog saveta i to je prvi susret premijera sa tim telom.
"Imali smo oličan sastanka sa Savetom, i to pokazuje da radimo na jačanju saradnje izmđu NATO i Srbije. Ponosan sam sam na prijateljstvio sa vama, zahavalan što ste ovde. Razgovarali smo različitim pitanjima ukljucujući i naše zajedničke bezbendosne izazove", rekaoje Stoltenberg.
"Srbija je u srcu Balkana, što je u srcu Evrope, doprinosi na različite načine regionalnoj stabilnosti i nacionalnoj stabilnosti", ocenio je Stoltenberg.
"Srbija je izvoznik stabilnosti", poručio je.
Naveo je da je impresioniran reformama koje Srbija sprovodi "kod kuće", te da NATO, a i on lično, pozdravlja angažovanje Srbije u situaciji sa izbeglicama.
"I pozdravljamo činjenicu da Srbija doprinosi mirovnim misijama na Kipru, u Libanu i Africi", rekao je Stoltenberg.
Srbija je, kako je naveo, integralni deo evropske porodice, "delimo iste vrednosti i zadovoljan sam što smo imali priliku da ragzovaramo".
"Jako verujem u potencijal saradnje NATO i Srbije, ne možemo da zaboravimo prošlost, ali gledajmo u budućnost", poručio je Stoltenberg.
On je dodao da NATO poštuje neutralnost Srbije, te da je to suverena odluka jedne suverene države, ali da isto tako pozdavlja dalje jačanje saradnje.
"Podržavamo napore Srbije na putu ka EU, mislimo da je to dobro za Srbiju, za stabilnost i saradnju u Evropi", zaključio je je Stoltenberg.
Na pitanje Tanjuga da precizira koji su to zajednički bezbednosni izazovi za Srbiju i NATO i da li su na delu već neke zajedničke akcije, Stoltenberg je pre svega istakao rizike koje predstavlja situacija u Iraku i Siriji i borbu protiv stranih boraca.
"Zajedno se na različite način borimo i sa posledicama migrantske i izbegličke krize", rekao je šef NATO, još jednom pohvalivši Srbiju zbog načina na koji se suočila sa tim problemom.
"Bavimo se i stabilizacijom susedstva na različite načine. Srbija doprinosi stranim vojnim misijama, dok NATO ubučava srpske vojnike, to je važno za Srbiju, ali i za Evropu i NATO", dodao je on.
Prema Stoletenbergovim rečima, dve strane rade i na jačanju bilateralne saradnje kroz IPAP, a radiće i dalje na razvijanju saradnje i borbi protiv ISIS.
"Ponoviću - Srbija je izvoznik stabilnosti i blizak saradnik NATO", naglasio je Stoletenberg.
Izvor: Tanjug