Rusi su na Iturup i Kunašir dopremili obalne raketne komplekse "bastion" i "bal", ali veruju da to neće uticati na planirani Putinov put. Portparol ruskog lidera Dmitrij Peskov je objasnio da se i dalje vode intenzivne pripreme za posetu koja bi trebala da bude 15. i 16. decembra ove godine. Razmeštanje raketa Rusi objašnjavaju namerom da zaštite svoje teritorijalne vode kao i obale gde je moguć neprijateljski desant.
Takve raketne komplekse Rusi su dopremili i u svoju enklavu na Baltiku u Kalinjingradsku oblast.
Moskovski vojni eksperti tvrde da je Rusija postavila "bastion" i "bal" na dva kurilska ostrva kao odgovor na aktivnosti SAD u Azijsko-tihookeanskom regionu. "Bastion" uspešno štiti prostor površine 150 kvadratnih kilometara. On koristi protivbrodske rakete "jahtong" čiji je domet do 300 kilometara. Posada "bastiona" može da ga pripremi za otvaranje vatre za samo četiri minuta.
Obalski raketni kompleks "Bal-E" je namenjen kontroli teritorijalnih voda i zaštiti pomorskih baza. Domet raketa X-35 je 120 kilometara, a posadi je potrebno deset minuta da ga pripremi za gađanje.
Ruski pukovnik u penziji, a sada vojni ekspert Viktor Murahovski tvrdi da će na Sahalinu i Kurilskim ostrvima Rusija imati prvi odbrambeni korpus. Glavna opasnost u tom regionu preti od SAD. Osim toga ne sme se potceniti japanski vojni potencijal.
U martu ove godine ministar odbrane Rusije Sergej Šojgu je kazao da Rusija osim raketnih kompleksa na Kurilima namerava da ima na bojevom dežurstvu i bespilotne letelice nove generacije.
Posle samita Atlantsko-tihookeanske ekonomske saradnje u Peruu predsednik Vladimir Putin je 21. novembra izjavio da je Moskva spremna za dijalog sa Tokijom o različitoj saradnji ali su Kurilska ostrva suverena ruska teritorija.
Dežurna tema
Putin i Šinzo Abe bi trebalo da u Tokiju razgovaraju o širenju ekonomske saradnje, kao i o "dežurnoj temi" - potpisivanju Dogovora o miru između te dve zemlje koji dosad nije potpisan upravo zbog spora oko četiri japanska ostrva koja su posle Drugog svetskog rata pripala Rusiji. Ostrva Iturup, Kunašir, Šikotan i Habomai Japanci zovu "severnim teritorijama". SSSR i Japan su 1956. potpisali Deklaraciju o prekidu rata između dve zemlje, i posle toga Nikita Hruščov je bio spreman da Japanu vrati Šikotan i Habomai, ali je Tokio insistirao na sva četiri ostrva. Izvor: Novosti