Kongres SAD-a je 15. novembra usvojio rezoluciju da nametne zonu zabrane letova nad Sirijom, za šta stručnjaci upozoravaju da može rezultirati ratom između SAD-a i Rusije. Ova rezolucija znači da Amerika sada može da obori ruske ratne avione koji deluju u regionu. Kako izveštavaju američki nezavisni mediji, koristeći konfuziju nakon predsedničkih izbora, ključni ratni huškači u Kongresu su počeli da formulišu planove da povećaju sukob. Dok su svi bili ometeni izborom Trampa, šest "jastrebova" iskoristilo je priliku na sednici i suspendovali su "nova pravila" da bi doneli ovu rezoluciju. Rezolucija obuhvata i Sekciju 303, pod nazivom: Procena potencijalne efikasnosti i uslova za uspostavljanje sigurne zone ili zone zabrane letova u Siriji. Kako prenosi Konzorcium njuz "Krajem dana, 15. novembra, nedelju dana nakon američkih izbora, sazvan je Kongres na posebnoj sednici na kojoj su suspendovana normalna pravila kako bi Kuća mogla da sprovede Rezoluciju 5732, pozivajući na intenziviranje već oštrih sankcija Siriji, nametanje 'zone zabrane letova' unutar Sirije (kako bi sprečili sirijsku vladu od letenja) i pojačavanje napora da se podnese krivična prijava protiv sirijskih zvaničnika…".
Najupečatljivije, rezolucija poziva na procenu i izradu planova SAD-a da nametnu "zonu zabrane letova" unutar Sirije, suverene države, praktično je ratni akt koji bi prekršio međunarodno pravo kao akt agresije. Rezolucija, takođe, ostavlja mogućnost vojsci SAD-a da obara ruske avione. Suspenzija pravila procedure, zvanično, trebalo je da bude iskorišćena za "ne kontraverzne" zakone kao što je imenovanje pošte, ali ova mala grupa zakonodavaca ju je brutalno zloupotrebila. Tokom 40-minutne "debatne" sednice između šest zakonodavaca proguran je predlog zakona u čijem se obrazloženju navodi da Obamina administracija "sedi i ne radi ništa" dok se nasilje pogoršava, a da Asad "ubija milione svojih građana". Ipak, komitet za domaće zakonodavstvo analizirao je Rezoluciju 5732 i otkrio da bi ona mogla da oteža mirovni sporazum.
Ratni huškači u američkom Kongresu sigurno će nastaviti da forsiraju ovu rezoluciju. U prilog im ide da sada imaju većinu u svim zakonodavnim ustanovama Vašingtona, ali i konfuzija koja i dalje traje u "tranziciji" vlasti između Donalda Trampa i Baraka Obame, pre svega zbog neodređenosti spoljnopolitičkih ciljeva budućeg vrha SAD-a. Donald Tramp je govorio protiv promene sirijskog režima, ali s obzirom na njegovo ponašanje, o stvarnom položaju njegove dolazeće administracije možemo samo da nagađamo. Trampov izbor generala potpukovnika Majkla Flina za savetnika za nacionalnu bezbednost nije dobar predznak. Ranije ovog meseca Flin je snažno podržao turskog predsednika Erdogana, sugerišući da je on pod opsadom "radikalnog Islama" i da mu je očajnički potrebna pomoć. Činilo se da je Flin odbacio Erdoganov obračun sa političkim disidentima i sumnjive okolnosti pokušaja državnog udara koji je omogućio Erdoganu da učvrsti svoju moć. Izvor: webtribune.rs, Pravda