Oni će doći u Evropu da se svete, doći će u redovima migranata. I tu moramo biti oprezni - rekao je Simeunović na tribini "Sveto nasilje: religija i terorizam", koja je održana sinoć u Biblioteci grada Beograda.
Prema njegovim rečima, oni koji su fanatici neće ostati da se kriju po pustinji, nego će doći da se svete po Francuskoj, Britaniji i drugim zemljama.
Govoreći o broju ekstremista koji su sa Balkana otišli da se bore u Siriji i Iraku, Simeunović je rekao da ih ima ukupno 1.500, od kojih je procentualno najviše sa Kosova i Metohije, na drugom mestu je BiH, a zatim slede Makedonija, Albanija, Crna Gora, dok je Srbija na zadnjem mestu.
On je naveo da je iz Srbije otišlo u rat u Siriji i Iraku 35 ekstremista, a da ih se od toga vratilo deset, koji su pod nadzorom.
- U Srbiji moramo biti zadovoljni, jer imamo najmanji broj onih koji su otišli da se bore u Irak i Siriju. Uglavnom odlaze oni koji ne znaju da rukuju oružjem, tako da brzo tamo stradaju - rekao je on.
Ali, dodao je on, opasni su oni povratnici koji su ostali duže vreme na ratištu, pa kada se vrate predstavljaju potencijalnu opasnost.
- Pokajnicima ekstremistima se ne može verovati, jer pitanje je da li su se zaista odrekli terorizma ili su se samo pritajili - rekao je Simeunović.
On je dodao da bezbednosne strukture Srbije greše zato što pridaju pažnju samo "vahabitima", kako je insistirao da se na srpskom izgovara ova reč, za razliku od bošnjačkog gde se izgovara "vehabije", napominjući da postoji i jedan broj ekstremista u legalnoj islamskoj verskoj zajednici u Srbiji.
- Vahabija ima ne samo u Zagrebu, ima ih u Beogradu, odakle su beogradske grupe i otišle da se bore. Ima ih i u Zrenjaninu, Subotici, Novom Sadu i u puno malih gradova. Ima ih među Romima u velikom broju, jer Romi Aškalije koji su došli sa Kosmeta su vrlo ozbiljni muslimani - rekao je Simeunović.
On je ocenio da više od polovine samoubica - terorista nema religijski motiv, nego svetovni, te da je samoubilaštvo snažno obeležje terorizma, kao i sajber tehnologija i da terorizam nastoji da izaziva neprekidan strah u ljudima, kao što se dešavau Americi, koja je u strahu od Al kaide i gde više od 47.000 sajtova podržava Al kaidu.
Vanredni profesor na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu protojerej stavrofor Zoran Krstić rekao je da religija često doliva ulje na vatru i postaje pokretač nasilja, odnosno "sveto nasilje", a da se nasilju može suprotstaviti samo dobrotom.
- Nasilje je svuda oko nas, svuda srećemo žrtve nasilja. Naš život je prepleten nasiljem - rekao je Krstić, navodeći da su počinioci ubilačkog nasilja uglavnom muškarci između 20 i 30 godina, a samo deset odsto žena su počinioci takvog nasilja.
Profesor sa beogradskog Fakulteta za medije i komunikacije Zoran Ćirjaković rekao je da je danas tendencija da se kaže da nasilje vrše religiozni ljudi, ali da to kažu uglavnom sekularni fundamentalisti. Izvor: Srna