Najnovije

Odnosi Srbije i SAD: Da li će i koliko to koštati Srbiju?

Verbalni rat ministara u Vladi Srbije sa američkim ambasadorom Kajlom Skotom odveo je pozicije dve zemlje na najudaljeniju tačku u poslednjih nekoliko godina, mada se i jedna i druga strana javno kunu da su "odnosi u usponu".

Vučić sa američkim ambasadorom Kajlom Skotom (Foto: srbija.gov.rs)

Pokušaji peglanja štete ne znači da izjave srpskih ministara neće biti "notirane" i upamćene. Sada se nameće pitanje - da li će i koliko to koštati Srbiju? Ako je "uspon" ovakav, kako li tek izgleda pad?
U ispucavanju optužbi prednjači Aleksandar Vulin, ministar za rad i socijalnu politiku. Najpre je ambasadora SAD u Srbiji Kajla Skota povezao sa slučajem oružja pronađenim u Jajincima, da bi istog dana "aterirao", objašnjavajući da nije mislio na Skota, već da pojedini službenici ambasade daju "pogrešne signale". Ovo nije prvi put da se zaoštrava retorika između dve zemlje, kaže Obrad Kesić, šef Predstavništva Republike Srpske u Vašingtonu i politički analitičar. Toga je bilo, kaže, i kada se dogodilo rušenje u Savamaloj, ali i sa prethodnim ambasadorom SAD u Srbiji. - Doduše, Vulinove izjave jesu možda najdirektnije do sada - kaže Kesić. Kesić smatra da do kraja godine ne treba očekivati krupne korake, jer je aktuelna administracija u Beloj kući odlazeća. A posle izbora će se u Beloj kući Balkanom baviti novi ljudi jer dolazi novi predsednik. - Ako se ovakve stvari i retorički napadi nastave, možda u perspektivi bude promena - priča Kesić. Sa stanovišta SAD, kaže Kesić, Vašington je zadovoljan odnosima sa Srbijom. Kao ključne ističe tri stvari: borba protiv terorizma, ruski uticaj i Kosovo. - U vezi sa terorizmom nemaju zamerki. Kada je u pitanju odnos sa Rusijom, prihvatili su realnost i zadovoljni su što na srpskoj strani postoji ravnoteža sve dok EU nema alternativu. Zadovoljni su i Briselskim sporazumom. Doduše, hteli bi da se stvari brže dešavaju, ali veću krivicu za to vide u Prištini - priča Kesić. Veoma je važna i jedna naizgled sporedna stvar - slučaj braće Bitići, u vezi s kojim SAD imaju očekivanja, ali rezultata za sada nema. Ninoslav Stojadinović, bivši ambasador Srbije u Švedskoj i BiH, kaže za “Blic” da nije dobra praksa u diplomatiji i međunardonim odnosima "prepucavanje" zvaničnika zemlje prijema, u ovom slučaju Srbije, i ambasadora stranih zemalja. - To definitivno nije dobro za odnose dve zemlje, ali i za poziciju zemlje prijema u međunarodnoj zajednici. Naročito imajući u vidu da se ovde radi o predstavniku najuticajnije zemlje na svetu - kaže Stojadinović. Stojadinović, ipak, objašnjava, da nije retkost da ambasadori koriste priliku da komentarisu unutrašnja dešavanja u zemljama prijema i da se od toga ne može pobeći. - U konkretnoj situaciji, premijer Vučić i ambasador Skot daju prilično izbalansirane izjave o pomirenju i ističu da su odnosi dobri i u usponu. Ali, glasnogovornici premijera i pojedini ministri daju nedopustive izjave u kojima optužuju ambasadora Skota, a time i administraciju SAD, da se mešaju u unutrašnje stvari. Ovo definitivno može da utiče na bilateralne odnose dve zemlje, ali i položaj Srbije u međunarodnoj zajednici, a tu mislim i na EU i Ujedinjene nacije - kaže Stojadinović.
Izvor: Blic

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA